niedziela, 16 października 2011

Kubuntu 11.10 już jest. Konieczna aktualizacja?


W piątek ukazała się kolejna odsłona Kubuntu oznaczona już numerem 11.10. Poza zaktualizowanym jądrem systemu oraz kilkoma aplikacjami, nie wprowadzono sporych zmian. Tak na prawdę, korzystając z wcześniejszej wersji z zainstalowanymi aktualizacjami nie znajdziemy zmian widocznych gołym okiem. Nie wliczam tutaj pakietu KDE PIM, który dostarczany jest w wersji 4.7, co oznacza już pełne wykorzystanie możliwości Akonadi. Nie wliczam dlatego, że można było zainstalować ów zestaw aplikacji już w poprzedniej wersji Kubuntu z repozytorium Experimental. Osobiście korzystam i nie sprawia żadnych kłopotów. Są jednak pozytywne strony aktualizacji, jak chociażby poprawione bezpieczeństwo. Czy warto więc aktualizować nasz system do nowej wersji? Zdecydujcie sami. Ja osobiście wstrzymuję się jak na razie. Na pewno konieczna będzie aktualizacja przed wydaniem KDE 4.8, gdyż ostatnią wersją dla Natty będzie KDE 4.7.2.

Kubuntu trochę mnie zasmuciło ostatnim wydaniem. Jest sporo rzeczy, które przydałoby się poprawić. Szczerze powiem, że nie wiem co deweloperzy robili przez ostatnie pół roku, ale nie skradli mojego serduszka.
Zaczynam tworzyć listę uwag w raz z propozycją zmian dla następnej wersji Kubuntu. Niestety nie mogę osobiście pojawić się na UDS, więc może chociaż drogą mailową ktoś wysłucha, a właściwie przeczyta moje żale. Chciałbym, by kolejne wydanie Kubuntu wywołało wielkie WOW na twarzy każdego z zainteresowanych. Gdybyście mieli jakieś ciekawe propozycje, to proszę pozostawić je w komentarzach. Postaram się je uwzględnić również. Myślę, że wspólnymi siłami możemy osiągnąć jeszcze więcej. :)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

"Osobiście korzystam i nie sprawia żadnych kłopotów." tylko pozazdrościć, ja mam jakieś 3Gb poczty i po migracji na nowe KDEPIM mam same problemy np :
- kmail zawiesza sie po odebraniu poczty
- dostaje komunikat czy potwierdzic odczytanie wiadomosci ale juz nie wiem ktorej to sie tyczy
- jak tylko nie mam internetu tak akonadii wywala kilka bledow
- nie dzialaja wszystkie filtry
to tak z grubsza ...

Anonimowy pisze...

Dzięki za ostrzeżenie. Sam mam jeszcze więcej poczty i pod starym KDEPIM po IMAP'ie nie miałem większych problemów, ale korzystam z poczty głównie w konsoli.

Ja pominąłem 11.04 i po kilku razy aktualizowanym Kubuntu do 10.10 zainstalowałem na czysto 11.10 z instalki beta2 i jestem raczej z niego zadowolony.

© 2010 Tomasz Dudzik