niedziela, 16 października 2011

Android + Google + Kubuntu = piękne życie bez kabliPosiadasz telefon z Androidem? Dodatkowo masz konto na Gmailu? A nawet używasz Kubuntu? Świetnie. Możesz w łatwy sposób zarządzać kalendarzem, kontaktami czy pocztą bez użycia kabli. Nie musisz podłączać swojego telefonu by synchronizować maile po powrocie z podróży. Dodałeś nowe wydarzenie korzystając z komputera? Nic się nie martw, telefon też Ci o nim przypomni.

Wystarczy dodać konto Google w swoim telefonie, by automatycznie synchronizować elementy dodane w telefonie czy logując się przez przeglądarkę do konta Googla. Kilka małych kroków dzieli Cię, by wykorzystać do tego również Twój ulubiony zestaw narządzi w Kubuntu.

Instalacja wymaganych pakietów


Otwieramy aplikację do zarządzania oprogramowaniem i instalujemy pakiet Akonadi Google Data.

Dodajemy kalendarz Google


Uruchamiamy KOrganizer, klikamy prawym przyciskiem myszy na liście kalendarzy i wybieramy Dodaj kalendarz.
Pojawia się nowe okno dialogowe, w którym możemy określić rodzaj naszego kalendarza. Wybieramy pierwszą opcję Akonadi Google Data, podajemy swój adres e-mail oraz hasło do konta Google. I to by było na tyle. Możemy cieszyć się synchronizacją kalendarza między naszym komputerem, a telefonem bez żadnych kabli oraz dodatkowego oprogramowania jak HTC Sync, które i tak działa tylko pod Windows (bezsens).

To jednak nie wszystko. Chcielibyśmy pewnie mieć dostęp do naszych kontaktów? Nie ma żadnego problemu.*

Uruchamiamy Książkę Adresową, z menu wybieramy Plik -> Nowy -> Dodaj książkę adresową . Z okna dialogowego wybieramy Akonadi Google Contact Resource. Znów logujemy się przy pomocy naszego adresu e-mail oraz hasła. Wsio, wszystkie nasze kontakty lądują na liście. W przypadku usunięcia, zmiany, lub dodania nowego kontaktu/wydarzenia dane są automatycznie synchronizowane w naszych urządzeniach.A teraz mała anegdotka związana z synchronizacją online. Wyobraź sobie, że słuchasz swojego ulubionego wykonawcy w Amaroku, który pokazuje Ci nadchodzące koncerty właśnie tego wykonawcy. Całkiem przypadkiem zauważasz, że za miesiąc grają u Ciebie w mieście, jednak nie wiesz, gdzie ten klub dokładnie się znajduje. Podglądasz miejsce na mapie, lub odwiedzasz stronę Last.fm jednym kliknięciem. Czytasz, oglądasz, sprawdzasz. Już jesteś oświecony. Postanawiasz wybrać się na koncert i zabrać ze sobą kilku znajomych. 3 magicznymi ruchami dodajesz nowe wydarzenie do kalendarza Google, wpisujesz adresy e-mail znajomych, zatwierdzasz. Teraz Twój telefon wie, że idziesz na koncert, wie również Twój komputer o czym oboje Cię poinformują odpowiednio wcześniej. Chwilę po dodaniu wydarzenia w kalendarz otrzymujesz telefon. Taaak, to jedna z osób, którą chcesz zabrać. Wszyscy wiedzą, każdy jest zadowolony, a kosztowało Cię to tylko kilka kliknięć mychą. Prawda, że cudownie?

Bonus!!! Trwają prace nad możliwością dodania kontaktów z Facebooka. Bardzo możliwe, że plugin jest już dostępny w repozytoriach nowego Kubuntu. Muszę obadać.

Powodzenia w użytkowaniu. :)

*Kontakty muszą być zapisane do konta Google w telefonie. Nie na kartę sim. :)

2 komentarze:

P J pisze...

Swietna rzecz, akonadi jest przepotezne widze. Pamietam jak czytalem o tym pare lat temu i wydawalo mi sie to nudne bo nie rozumialem jakie korzysci to ze soba niesie, teraz sie ciesze ze powzieta takie a nie inne plany :) Dziekuje za pomocny wpis, przyda sie.

BB pisze...

Niby wszystko fajnie ale nie działa to bez błędów, kalendarz nie synchronizuje się dobrze, ja mam problemy gdy wpisze coś co jest oddalone ponad tydzień. W kalendarzu google to się nie zsynchronizowało a potem nawet znikło w kalendarzu w kde.
Z wydarzeniami które mają się wydarzyć w ciągu najbliższego tygodnia nie ma problemów.

© 2010 Tomasz Dudzik