środa, 14 października 2009

Kubuntu Karmic Koala - przegląd zmianW tym poście postaram się przedstawić listę najważniejszych zmian, jakie zaszły od czasu poprzedniego wydania Kubuntu 9.04. Nowe Kubuntu to nie tylko zaktualizowane pakiety aplikacji, jądra, czy bibliotek, ale także nowe możliwości systemu. Zagłębmy się zatem, w te najważniejsze. Zacznijmy od najbardziej widocznych, czyli KDE.

KDE4 - Interfejs przyszłościO samym środowisku można poczytać tu, albo tu, czy też tu. Jeżeli chodzi o zmiany, które wprowadzono do Kubuntu, to są to nowe powiadomienia znane ze środowiska GNOME. Można wybierać pomiędzy rodzajem powiadomień. Jeżeli chodzi o te, znane z GNOME, to użytkownik może określić ich położenie na ekranie.

Do samego KDE dodano moduł konfiguracji motywu GTK, dla aplikacji, które są napisane przy użyciu tej biblioteki. Poza wyborem motywu można określić czcionkę aplikacji, czy też wybrać własną ścieżkę dla motywów.

Domyślnie w Kubuntu 9.10 na pulpicie znajduje się dodany plasmoid, który umożliwia nam korzystanie z takich serwisów jak Twitter, czy Indeti.ca. Domyślnie pokazywane są wiadomości, które zachęcają do pomocy przy pracy nad Kubuntu. Wchodząc w ustawienia możemy podać własną nazwę użytkownika i hasło, oraz wybrać serwis, z którego chcemy korzystać.

Jeżeli chodzi o zmiany w samym KDE, to wymieniłem najważniejsze. Reszta nie odbiega od oryginalnej wersji dostarczonej przez programistów KDE.

KpackageKitMenedżer pakietów Kubuntu posiada teraz nowe powiadomienia, które są zintegrowane ze środowiskiem. Duża część interfejsu samego okna instalacji/usuwania programów została poprawiona usuwając niepotrzebny tekst. Cały proces instalacji został wzbogacony o ładne animacje, które prezentują aktualnie wykonywaną czynność. KpackageKit otrzymał również ikonę w tacce systemowej.

AplikacjeW końcu będzie można cieszyć się K3B przeportowanym na Qt4. Nie potrzebne już są zależności z KDE3. Dragon Player zastąpiony został nową wersją Kaffeine dla KDE4. Amaroka znajdziemy w najnowszej wersji 2.2, która wnosi wiele usprawnień. Użytkowników ucieszy fakt, iż kreator USB został przeportowany na bibliotekę Qt4. OpenOffice integruje teraz swój wygląd ze stylem Oxygen. Dodatkowo zobaczymy w nim ikony z zestawu Oxygen. Mimo propozycji zmian, domyślną przeglądarką WWW zostaje Konqueror. Teraz nie potrzebujemy aplikacji KUser, aby graficznie zarządzać użytkownikami i grupami w systemie. W nowym Kubuntu znajdziemy odpowiedni do tego moduł, który znajduje się w aplikacji Ustawienia systemowe. Posiada on przejrzysty interfejs, który ułatwi nam wykonywane czynności.

Instalator Firefoksa, to łatwy i wygodny sposób na zainstalowanie w swoim systemie przeglądarki Firefox. Wystarczą trzy kliknięcia myszką i możemy cieszyć się najnowszą wersją Firefoksa.

UbiquityUbiquity to nowy instalator Kubuntu. Posiada odświeżony wygląd, którym jeszcze bardziej zachęca do zainstalowania i przetestowania Kubuntu na swoim komputerze. Jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, co pozwoli nowicjuszom na bezproblemową instalację systemu.PodsumowaniePodsumowując, całość działa bardzo sprawnie. Testy przeprowadzane na wersji beta systemu przy użyciu LiveCD dla procesorów 64bitowych. Jeszcze 15 dni i nowe Kubuntu zagości na moim domowym "piecyku". Zapraszam wszystkich zainteresowanych do przetestowania nowego Kubuntu.

7 komentarzy:

Piotr pisze...

Fajnie wszystko się zapowiada. Z niecierpliwością czekam na nowe wydanie.

Anonimowy pisze...

w Kubuntu przydałoby się inne nazewnictwo oprogramowania. zamiast pisać Konqueror, Dolphin... to po prostu Przeglądarka internetowa, Menedżer plików

i bardziej spójne środowisko też by się przydało bardzo. nie wiem czemu Ubuntu jest jednolite, a Kubuntu nie.

Anonimowy pisze...

na myśli pisząc bardziej spójne środowisko? Imho kubuntu jest już dosyć spójne...

Szkoda że nie ma klienta ubuntu one pod qt4 :/

Piotr pisze...

Ale ogólenie będzie w Kubuntu 9.10 klient Ubuntu One ??

Barteqx pisze...

Ja to bardziej martwię się o software center - choć packagekit prosty, to potrzeba czegoś nie-g33kowskiego...

I jeszcze jedno pytanie: czy występuje nadal błąd który mi mówi "You need to fork!"?

Macius pisze...

Nowe kaffeine nie obgsluguje napisow, pozatym identyczne jak poprzednie wersje tyle ze z minimalnie nowszym wygladem

Anonimowy pisze...

Kubuntu 9.10 jest jeszcze dosyć niestabilne :/ Co raz wiesza się, a przy przełączaniu na fullscreen obraz migocze wielokrotnie na czarno, tak, że tylko patrzę kiedy się znowu zwiechnie :/ System jest moim zdaniem fajny, ale dlaczego taki niestabilny? :(

© 2010 Tomasz Dudzik