poniedziałek, 2 marca 2009

Wgląd w KDE4

Prace nad kolejną odsłoną środowiska KDE4 - KDE 4.3 idą pełną parą. Jak na razie dużo nowości nie ma. Przynajmniej tych rzucających się w oczy zaraz po uruchomieniu. Programiści KDE migrują obecnie środowisko do nowej wersji biblioteki Qt-4.5, która niesie ze sobą wiele usprawnień i nowych funkcji. Znanym problemem jest błąd renderowania motywów Plazmy, co będzie zauważalne na zrzutach w dalszej części artykułu. Mimo wszystko postaram się przedstawić kilka nowości i kilka rzeczy, które osobiście mnie irytują. Zapraszam do lektury.


Spis treści:
PolicyKit-KDEPolicyKit jest frameworkiem działającym na poziomie aplikacji, który pozwala komunikować się procesom uprzywilejowanym do wykonania czynności z prawami roota procesom, które tych czynności wykonać nie mogą ze względu na ograniczone prawa. Jednak PolicyKit nie daje tym procesom pełnej władzy. Wykonywane są polecenia tylko wymagane w danej sytuacji. PolicyKit jest jakby centralą przydzielania praw aplikacjom. PolicyKit-KDE natomiast umożliwia działanie PolicyKit w środowisku KDE4. Posiada ona specjalny moduł do konfiguracji. Można z jego poziomu zarządzać prawami do łączenia się z siecią, używania urządzeń wymiennych, itp. *Zarządzanie siecią InternetObecnie ustawienia związane z siecią są porozrzucane na kilka modułów w SystemSettings. Co mnie osobiście boli, to właśnie ten bałagan. Czy nie lepiej byłoby zrobić jeden moduł do zarządzania siecią? Obecnie mamy moduł Ustawienia sieciowe i NetworkManager. Ten drugi daje możliwości zarządzania sieciami Wi-Fi oraz kablowymi. Można wybrać domyślą, ustawić automatyczne łączenie, czy zmienić nazwę. Do tego, NetworkManager posiada Plazmoid, który daje możliwość zarządzania sieciami prosto z pulpitu. Wygodny sposób, gdy na przykład szybko chcemy wybrać inną sieć Wi-Fi. Oczywiście i tutaj nie zabrakło powiadomień. Użytkownik informowany jest o każdej utracie sygnału. Nie wiem czy o znalezieniu nowych dostępnych sieci też. Niestety nie mam jak tego sprawdzić. Myślę jednak, że jest to oczywiste i nawet jeżeli obecnie to nie istnieje, to do wydania KDE 4.3, gdzie NetworkManager ma być standardowym narzędziem do zarządzania siecią, pojawi się taka opcja.


Nowe PlazmoidyW serwisie kde-look pojawiły się dwa ciekawe Plazmoidy. Oba pełnią tą samom rolę - menedżera zadań, aczkolwiek robią to w różny sposób. Pierwszy z nich Stasks przypomina menedżera zadań z Windows7. Ma jednak sporo opcji konfiguracyjnych. Najciekawsze z nich to:


  • Rozszrzanie

  • Ustawienie przestrzeni między zadaniami

  • Skalowanie ikon

  • Prędkość animacji

  • ŚwiatłaOpcja świateł według mnie jest dosyć ciekawa. Zadania na panelu podświetlają się na zdefiniowany przez nas kolor po najechaniu na nie myszką. Co ciekawe, tak jak w Windows7, podczas przesuwania kursora po zadaniu światło również się przesuwa. Opcja rozszerzania zadań pozwala na wyświetlenie pełnej etykiety tekstowej oraz ikony po najechaniu kursorem.

Drugim Plazmoidem jest FancyTasks. Przypomina on Dock z MacOS X Leopard. Jak na razie jest on tylko menedżerem zadań, bez możliwości uruchamiania aplikacji, jak ma to miejsce w Mac OS X. Możliwości tego Plazmoidu również są spore, choć oba są we wczesnych wersjach rozwojowych. Wymieńmy kilka z nich:


  • Animacja najechania kursorem

  • Animacja, gdy zadanie wymaga uwagi

  • Rysowanie odbicia ikon

  • Możliwość użycia własnego motywu wyglądu**Oba projekty rozwijane są przez polskich programistów. Panowie wymieniają się pomysłami, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. :)
Osobiście korzystam z tego pierwszego. Bardziej przypadł mi do gustu. Przede wszystkim dlatego, że mogę ustawić widok samych ikon i nie zaśmiecam panelu. :D

Ustawienia Plazmoidu zegara cyfrowegoW ustawieniach zegara można znaleźć teraz kilka kategorii. Nie tylko ustawienia samego zegara czy skrótu klawiszowego, ale również kalendarza. Kalendarz jest tutaj tą nowością. Jak na razie możemy włączyć pokazywanie świąt w kalendarzu, oraz zdefiniować kraj, którego święta mają być wyświetlane.DolphinW menedżerze plików KDE4 pojawiła się opcja Services. Daje ona dostęp do działań, które można wykonać na plikach klikając prawym przyciskiem myszki. Na przykład klikając na plik mp3 możemy dodać go do listy odtwarzania Amaroka z poziomu menedżera plików. Klikając na obraz płytki możemy go wypalić za pomocą K3B. Poniższy film prezentuje wszystkie możliwości konfiguracyjne Dolphina.Kategorie w menuAplikacje w menu KDE były zawsze porozrzucane. Oczywiście główne kategorie jak multimedia czy Internet zawierają aplikacje adekwatne do kategorii. Mimo to można podzielić je na podkategorie. Tego właśnie dokonał jeden z programistów KDE. Więcej na filmie.

InneZ pozostałych rzeczy można wymienić możliwość zdefiniowania nie tylko ścieżki dokumentów czy pulpitu, ale również katalogu z muzyką czy filmami.

Jeszcze jedno zdanko ode mnie. KDE4 rządzi! :D

*-na podstawie własnych informacji. Opis może zawierać błędy.
**-gdy Plazmoid jest umieszczony na pulpicie.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ja bym jeszcze dodał, że jest również opracowywany backend Wicd dla Solida, i użycie go zamiast network-managera. Oczywiście sterowanie tym samym plasmoidem.
Prawdopodobnie będzie gotowy na czas 4.3

Matthew pisze...

Podoba mi się sterowanie sieciami. Trochę męczące jest ręczne łączenie się z wifi, albo czekanie aż dhcp się przemieli, a nie chcę ładować graficznych nakładek z kde3 czy gtk.
Tak przy okazji: za co odpowiada ten plasmoid nepomuka? Czasami na screenach też widzę w tacce systemowej taką ikonę ale nigdy nie wiem do czego służy (pomijając już dziwny fakt, że u mnie jakimś cudem strigi nie chcą działać).
I pytanie drugie (tak przy okazji ;]): jak wyłączyć ten toolbox z prawy górnym rogu?

Anonimowy pisze...

Witam mam takie pytanie. Podkreślam że ostatnio z KDE4 miałem do czynienia gdzieś w okolicy wersji testowych 4.1 więc moja wiedza nie jest aktualna, ale wracając...
Jak powstawało KDE4.0 to przedstawiany był filmik (koncepcja) rozbudowy funkcjonalności ikon. Mniejwiecej filmik ten przedstawiał ikonkę pliku muzycznego po najechaniu, na którą w trzech jej rogach pojawiały się dodatkowe opcje (bodajże odtwórz, właściwości i dodaj do ulubionych/zaznacz) po kliknięciu na które została wykonywana odpowiednia akcja. Moje pytanie brzmi czy już została ta koncepcja zaimplementowana? Jeśli tak to w której wersji? Jeśli nie to czy to jest planowane, czy zostało porzucone?

Tomasz Dudzik pisze...

Nie wiedziałem o tym nowym backendzie. Ale dobrze, że będzie coś innego niż NM. Pozbędziemy się zależności GNOME :D

Ta ikonka Nepomuka w tacce, to taki mały programik, który daje możliwość wstrzymania pracy Strigi czy przejścia do moduły konfiguracji. Wyświetla też liczbę aktualnie zindeksowanych plików i rozmiar indeksu. ToolBox da się wyłączyć. Jest to jeszcze w playground.

O tych magicznych ikonach nic nie wiem. Może kiedyś ktoś to zaimplementuje.

Mariusz pisze...

Poza błędami w wyświetlaniu plasmoidów, wszystko działa bardzo pięknie. Mam wrażenie, że z tygodnia na tydzień poprawiają szybkość działania. Po krótkim czasie użytkowania Ubuntu 9.04 wróciłem na Slackware. Postawiłem go na ext4. Skompilowałem najnowsze X'y (bardzo polecam - duży skok wydajności na kartach ati). Skompilowałem KDE z svn. I nigdy wcześniej tak szybko nie działało, a wielokrotnie sprawdzałem w jakiej kondycji jest kod w svn. Normalnie aż nie dowierzam. Być może jest to zasługa najnowszych iksów, nie wiem. Przy okazji mam pytanie. W ustawieniach Konquerora, w zakłdce wydajność jest opcja wczesnego wczytywania, dzięki której przeglądarka otwiera się błyskawicznie, w momencie kliknięcia na ikonkę. Wie ktoś czy można zastosować taki bajer do innych aplikacji? Ewentualnie do samego Dolphina?

© 2010 Tomasz Dudzik