niedziela, 10 maja 2009

Wybrana lista zmian w Plaźmie dla KDE4.3

Aaron Seigo obulikował listę zmian i nowych funkcji w Plaźmie, powłoce pulpitu
KDE4, które znajdą się w wersji 4.3. Lista jest dosyć długa. Postaram się przedstawić najważniejsze zmiany.

Powiadomienia systemoweW KDE 4.3 tacka systemowa dostała w końcu pełną obsługę powiadomień. Zmieniła się także możliwość konfiguracji. Teraz możemy wybrać sobie grupę ikon, które mają być pokazywane. Na przykład grupa Sprzęt, do której zalicza się między innymi KMix. Jeżeli taka grupa będzie wyłączona, ikona KMiksa nie będzie pokazywana w trayu. W przeciwieństwie do starszych wersji KDE4, ikona powiadomień jest cały czas widoczna. Powiadomienia sa teraz grupowane i potrafią wyświetlać na przykład avatar kontaktu Kopete. Możliwość wyboru czy powiadomienia mają się ukryć chwilę po tym jak zostały pokazane, czy być cały czas widoczne. Po najechaniu na ikonę powiadomień myszką otrzymujemy tooltip z informacją:
Notifications and jobs.Plasma::DialogsOkienka dialogowe w Plaźmie są teraz animowane. Animacje działają, jeżeli efekty KWin są włączone.
Na dzień dzisiejszy animacja nie jest zbyt płynna.


libplasmaclock


Dodano możliwość mówienia aktualnej godziny (text to speech) oraz pokazywania świąt dla wybranego kraju w kalendarzu.


Powłoka pulpitu Plazmy


Cashew jest teraz mniejszy i ma możliwość zmiany wyglądu. Potrafi również wyświetlać nazwę danego działania, jeżeli nie jest umiejscowiony, w którymś z rogów ekranu. Dodano również menu skrótów klawiszowych Plazmy do menu Cashew. Jak już pisałem we wcześniejszym poście o KDE4.3, Plazma doczekała się osobnej tablicy, na której możemy umieszczać Plazmoidy. Pojawiać się one będą tylko gdy włączymy tablicę, a nie jak dotychczas, na pulpicie. Teraz można dodać puste miejsce na panelu prosto z jego konfiguratora. Rozmiar pustego miejsca możemy dowolnie zmieniać. Nowa opcja "okna pod spodem" sprawia, że okna mogą być widoczne pod panelem.

Nowe Plazmoidy
  • Bubble Monitor-monitor systemu

  • Media player-odtwarzacz audio/wideo

  • RememberTheMilk-integracja z serwisiem o tej samej nazwie

  • Unit converter-przelicznik jednostek

  • Weather-wyświetlanie pogodyNowe pluginy tapet
  • Virus-wypalanie pikseli ekranu :D

  • Pogoda-tapeta dostosowuje się do aktualnej pogody

  • Mandelbrot-

  • Marable-glob Ziemi na pulpicie


Zmiany te są najbardziej widoczne dla użytkownika. Oczywiście sporo zmian zaszło również pod maską.

Pełną listę zmian w Plaźmie można znaleźć tutaj

10 komentarzy:

Anonimowy pisze...

de4.3 zapowiada się ciekawie. Mam jednak nadzieję że nie odbije się to czkawką i okaże się że qt4 jest niezbyt wydajna dla kde4

Piotr pisze...

Cieszy mnie usprawnienie powiadomień systemowych. Ogólnie całe środowisko już teraz bardzo dobrze pracuje, a z wydania na wydanie jest lepiej. Czekam na KDE 4.3

Anonimowy pisze...

Ciekawe są te zmiany, ale zaintrygował mnie plugin pogoda. Na jakiej zasadzie on działa? po prostu tapeta odpowiednia jest zmieniana na taką z tagiem zima, deszcz, słońce? taki plugin jest bardzo ciekawy, gdyby np cały temat plasmy obległ śniegiem zimą...

Tomasz Dudzik pisze...

Twój pomysł jest ciekawy. Spróbuje pogadać z gościem od tego pluginu. A działa on na zasadzie DataEngine, który działa również z plasmoidem pogody. DataEngine pobiera informacje o pogodzie dla danego regionu, plugin się go odpytuje o tą pogodę i wg tego ustawia tapetę.

johnypj pisze...

A ja mam pytanie z inej beczki, jesli mozna oczywiście... Zainstalowałem kubuntu 9.04 i mam kilka problemów. Dlaczego w zarządzaniu siecią w network managment nie mwidac mojego połączenia sielowego lan? To znaczy jak jest przez dhcp to w pasku ikona jest połączona, jak wpisze na sztywo w /etc/networ/interfaces to jets nie połaczona i zgłasza eth0: unamanged, ale sieć oczywiście działa. próbowałem dodac na sztywno nowe połączenie w tym programiku, ale coś jest nie tak. Po drugie jak wezmę zapisz w openoffice, to nie ma miejsc sieciowych. Obszedłem to smb4k, ale nie jest to rozwiazanie, bo uzytkowników musze dodatkowo uczyć. A w ubuntu mozna z openoffica zapisac w sieci lan. I po trzecie nie działa udostępnianie katalogu w sieci prawym klawiszem - niby pyta o hasło a potem nic się niedzieje. Może to ja cos xle robię? Mam wersję 64 bity. Byłbym wdzięczny za pomoc lub naprowadzenie na jakies rozwiązanie. Sorki, ze sie tak rozpisałem :)

Tomasz Dudzik pisze...

Szczerze powiem, że nie znam odpowiedzi na Twoje pytania. U mnie eth śmigało, teraz mam tylko wlan i też działa bez żadnych problemów.

Anonimowy pisze...

Moim zdaniem prezentacja postępu kopiowania plików poprzez Plasmę jest chybionym pomysłem, z dwóch powodów. Po pierwsze, niektore plasmoidy wywracają całą Plasmę. Sama wywrotka nie stanowi problemu, gdyż Plasma jest automatycznie restartowana (na binarnych sterownikach ATI trzeba to jednak wymusić klikając najpierw na panelu, a następnie na pulpicie), tracimy jednakże po takiej operacji informacje o postępie kopiowania, gdyż znika ikonka powiadomień z taskbara. Pliki są wciąż kopiowane, ale nie można stwierdzić ani w jakim stadium się ta operacja znajduje, ani nie ma możliwości jej zatrzymania.
Drugi powód to szybkość dostępu do informacji. Jeśli postęp kopiowania byłby dostępny w "klasycznym" stylu z KDE3 (każdy plik w oddzielnym oknie powiązanym z aplikacją), sprawdzenie stanu wymagałoby jedynie przełączenia na widok wszystkich okien. W obecnym przypadku trzeba klikać na ikonce powiadomień (dwa razy - aby pokazać i ukryć informację), co przy niektórych aplikacjach wymaga oderwania ręki od klawiatury.

Anonimowy pisze...

While I surf blog , i found a all new trick in http://pic-memory.blogspot.com/

Vistor can comment and EMBED VIDEO YOUTUBE , IMAGE. Showed Immediately!
EX : View Source.
http://pic-memory.blogspot.com/2009/02/photos-women-latin-asian-pictu...(add photos and videos to Blogspot comments).
Written it very smart!
I wonder how they do it ? Anyone know about this , please tell me :D
(sr for my bad english ^_^)

Anonimowy pisze...

"Plaźmie"?!

Anonimowy pisze...

Co to jest "Plaźma"?!

© 2010 Tomasz Dudzik