środa, 25 lutego 2009

Projekty KDE na Google Summer Of Code

w KDE TechBase pojawiła się lista projektów na tegoroczny Google Summer of Code. Najciekawsze wg mnie z nich to:

Plasma Media CenterCentrum Multimediów dla Plazmy. Założenia stworzenia całej aplikacji, bądź tylko Plazmoidu, który oferowałby funkcje przeglądania multimediów. Coś więcej, a może dużo więcej niż odtwarzanie wideo/audio na pulpicie, które oferuje już Plazmoid MultimediaPlayer. Nuno P. przygotował dwa ciekawe, ale jak dla mnie za "proste" mockupy:
więcej informacji.

Qt Kinetic + PlasmaQt Kinetic jest frameworkiem zawartym w bibliotece Qt, który oferuje zestaw animacji. Zamierzeniem jest wykorzystanie go w Plaźmie i pozbycie się obecnie stosowanej klasy w libplasma-Plasma::Animator. Jak możemy przeczytać na podstronie projektu: The goal is to bring fancy effects/animations in Plasma to have one of the best desktop ever. Animacje każdego elementu pulpitu? Brzmi baaaardzo interesująco. :)

więcej informacji

Desktop dockKolejnym projektem jest Desktop dock. Coś w deseń Docka z Mac OS X, który oferowałby menedżer zadań i uruchamianie programu z jednej ikony. Dodatkowo miejsce na Plazmoidy jak kosz czy monitor baterii laptopa. Jest tylko jeden problem-patenty. Apple przecież je posiada. Jestem bardzo ciekawy jak programiści KDE rozwiążą tę kwestię.

więcej informacji

Raptor-menu przyszłości?Menu uruchamiania programów. Zaprojektowane z myślą o funkcjonalności i oszałamiającym wyglądzie. Jeden z najdłużej rozwijanych projektów, który dzięki GSoC ma szanse w końcu znaleźć się w KDE. Nuno również tu wykazał, że "ma łeb" do projektowania interfejsu użytkownika. Raptor prawdopodobnie wyglądać ma tak:

więcej informacji

New Widget ExplorerNowy menedżer widżetów, który oferować ma łatwość użytkowania, wyszukiwanie widżetów, sortowanie w kategorie, ocenę, dostęp do sieciowej instalacji natywnych Plazmoidów, jak i GoogleGadgets. Oby widżety Mac OS X-a też! Założenia nie kończą się tylko na użytkowaniu. Ważnym elementem jest również wygląd. Nowy menedżer widżetów ma wyglądać bardziej "Plasma".

więcej informacji


Wybrane projekty są według mnie najciekawsze. Jeżeli uda się je zrealizować wliczając te bardziej priorytetowe jak nowy Systray, to KDE 4.3 będzie czymś, co będzie można bez wątpienia nazwać rewolucją w świecie Desktopów.

3 komentarze:

1hero2 pisze...

Jeśli wprowadzą to wszystko na raz (i do tego projekty Truega - poczytaj dokładnie o nich, są warte wzmianki) to KDE4, o ile uwalni się od bibliotek KDE3 będzie rządzić na moim laptopie.

Tomasz Dudzik pisze...

Na raz, raczej wątpie. Ale z czasem, to będzie coś pięknego. Na moim biurku już rządzi 4.2, a co będzie z 4.3? O 4.4 to się boję myśleć :D

Anonimowy pisze...

Kiedy kolejna rewizja !!

© 2010 Tomasz Dudzik