sobota, 2 marca 2013

5 kroków do ułatwienia pracy z Dolphinem

Dolphin - domyślny menedżer plików w KDE zdobył serca wielu użytkowników. Aplikacja jest bardzo intuicyjna, łatwa w użyciu i oferuje wiele możliwości. Można jednak jeszcze bardziej umilić sobie pracę, włączając kilka przydatnych funkcji. Przedstawiam krótki poradnik z opisem owych możliwości.

Polecenie "Usuń"

Bardzo często zdarza się nam przeglądać jakieś katalogi plików. Przy okazji trafiamy na takie, których nie potrzebujemy. Mamy pełną świadomość, że owe zdjęcie, plik mp3 czy film nam się już do niczego nie przydadzą i tylko zabierają cenne miejsce na dysku. Można oczywiście taki plik przenieść do kosza, niech sobie tam leży. Ale wszyscy wiemy, że kosz nie składuje przeniesionych plików gdzieś w czwartym wymiarze odległej galaktyki, a wciąż na naszym dysku twardym. Po co więc przenosić je do kosza, a później jeszcze raz wyklikać ich usunięcie? Z pomocą przychodzi polecenie Usuń, które usuwa plik bezpośrednio z dysku całkowicie. Aby je włączyć wystarczy wejść w Ustawienia, Usługi, zaznaczyć polecenie Usuń na liście. Po włączeniu, polecenie pokaże się w menu kontekstowym pod prawym przyciskiem myszy.

Poziom wolnego miejsca na dysku

Mimo, że w dzisiejszych czasach dyski w naszych komputerach mają bardzo dużą pojemność, to i tak chcemy wiedzieć ile na danej partycji pozostało wolnej przestrzeni. Funkcja ta przydaje się chociażby podczas kopiowania większej ilości plików, które chcemy mieć na naszym komputerze. Dolphin przychodzi tutaj z pomocą i potrafi wyświetlać w bardzo przyjemny dla oka sposób wolne miejsce na dysku. Aby uruchomić tę funkcję, należy wejść w Ustawienia, Ogólne, Pasek stanu i zaznaczyć opcję Pokaż informacje o zajętości. Po zastosowaniu zmian, ujrzymy na u dołu głównego okna Dolphina pasek informujący nas o pozostałej wolnej przestrzeni na danej partycji.


Panel "Miejsca" - dostosowanie

W ostatniej wersji Dolphina, światło dzienne ujrzała nowa funkcja dająca możliwość wyszukiwania plików, z których korzystaliśmy Dziś, wczoraj lub w bieżącym miesiącu. Możemy także znaleźć pliki Audio, Wideo, obrazy czy też wszystkie dokumenty. Wymienione wyżej pozycje zabierają dosyć sporo miejsca w bocznym panelu. Do tego dojdą podłączone do komputera dyski twarde, miejsca dodane przez użytkownika, a raz na jakiś czas urządzenia pamięci masowej. Kiedy pozycji uzbieramy za dużo, pojawia się pasek przewijania dający dostęp do całej listy. Osobiście go nie cierpię. Jest brzydki i znów zajmuje niepotrzebne miejsce w oknie. Aby się go pozbyć, możemy poukrywać niektóre pozycje w panelu. Z partycji root przecież nie korzystamy na co dzień, z przeglądania urządzeń bluetooth też nie. Do tego możemy śmiało ukryć dostęp do partycji home (o ile dysk mamy w ten sposób podzielony). I tak wyświetla nam się pozycja Katalog domowy  domyślnie na samej górze. W ten oto prosty sposób pozbyliśmy się paskudnego suwaka.

Dodatkowe informacje o plikach

Domyślnie pod każdym plikiem wyświetlana jest jego nazwa w raz z rozszerzeniem. Czasem jednak potrzebne są nam dodatkowe informacje o pliku, takie jak chociażby jego rozmiar, data utworzenia czy znacznik. Aby takie informacje otrzymać, musimy się udać do właściwości pliku, i jeszcze wybrać odpowiednią zakładkę w oknie. Możemy jednak pominąć to i wyświetlić potrzebne nam szczegółowe informacje bezpośrednio pod nazwą każdego pliku. Aby to zrobić wystarczy z menu Widok  wybrać opcję Dodatkowe informacje i zaznaczyć interesujące nas pozycje.Działanie na archiwach, przenoszenie i kopiowanie plików

Standardowo, gdy chcemy uzyskać dostęp do skompresowanego archiwum, po kliknięciu otwiera nam się Ark lub inny domyślny menedżer. Dolphin posiada wbudowaną funkcję, dzięki której możemy przeglądać archiwa jak zwykłe katalogi. Możemy z nich kopiować poszczególne pliki i wklejać w dowolne miejsca. Przy okazji tej opcji, ciekawostką jest też możliwość otwierania katalogów podczas operacji kopiuj. Wyobraźmy sobie sytuacje, że chcemy skopiować plik x do podkatalogu z, który znów znajduje się w katalogu y. Normalnie musielibyśmy otworzyć katalog z w osobnym oknie. Kiedy jednak mamy włączaną opcję otwierania katalogów podczas kopiowania, wystarczy przeciągnąć plik x  na katalog y. Katalog się otworzy po chwili automatycznie, a w nim już ujrzymy interesujący nas katalog z. Upuszczamy na nim plik x i gotowe. Obie opcje aktywujemy w Ustawieniach, Nawigacja.Miłej pracy z nowymi opcjami. :-)


4 komentarze:

s4ncho pisze...

"Po co więc przenosić je do kosza, a później jeszcze raz wyklikać ich usunięcie? "

proponuje zapoznanie się z podstawowymi możliwościami kosza kde:
-"usuń starsze pliki niż ...",
-"kiedy zostanie osiągniety limit ..."

sa b. przydatne a chyba mało kto o nich wie;)

Anonimowy pisze...

Ja tam zawsze wszystko usuwam przez Shift + Delete.

A gdybym przypadkiem usunął plik, który jednak jest potrzebny? Należę do tej kategorii ludzi, którzy już robią backupy.

Tomasz Dudzik pisze...

Nikt Wam nie odbiera możliwości korzystania z tego, do czego już przywykliście :)

s4ncho: To też jest przydatna funkcja. Jednak osobiście nie korzystam.

GregKoval pisze...

Świetny artykuł. Przydałaby się część druga z opisami najciekawszych service menu.

© 2010 Tomasz Dudzik