środa, 27 lutego 2013

Homerun 0.2.1 wydany!

Aurélien Gâteau wydał kolejną wersję pełnoekranowego launchera dla KDE. Nowa wersja przynosi ze sobą kilka nowych, ciekawych funkcji oraz poprawę wyglądu. 

Osobiście testowałem starszą wersję i przyznam szczerze, że fajne to rozwiązanie. Dzięki Homerun mamy możliwość wyświetlenia wszystkich zainstalowanych aplikacji, szybkiego dostępu do folderów w katalogu użytkownika czy też ostatnio używanych dokumentów. Możemy również zarządzać zasilaniem komputera.

Wydanie oznaczone numerkiem 0.2.1 przynosi między innymi poprawę w obszarze zarządzania sesjami. Możemy teraz w bardzo łatwy sposób przełączać się między zalogowanymi na maszynie użytkownikami. Lista ta znajduje się poniżej przycisków zarządzania sesją.Nowością są też akcje, które możemy wykonywać na plikach czy folderach. Wystarczy kliknąć w mały trójkącik, który pojawi się po najechaniu myszą na interesującą nas ikonkę. Dzięki temu, w łatwy sposób możemy otworzyć plik/folder za pomocą innej aplikacji czy też usunąć/dodać z listy Ulubionych.
Akcje możemy wywołać również poprzez:

- dłuższe przytrzymanie kliknięcia na ikonie
- wciśnięcie klawisza M


Wszystko fajnie, super funkcje, ale... Ale wygląd. Tutaj testowana przeze mnie, starsza wersja, Homerun troszkę mnie zasmuciła. O ile ogólnie całość wygląda schludnie i elegancko wpasowuje się w motyw pulpitu, o tyle małe niedoróbki przeszkadzają. Mówię tutaj chociażby o zaokrąglonych rogach tła. Niestety w KDE to dosyć pospolicie spotykane. Gdzie tylko się da, tam rogi są zaokrąglone. Na szczęście zostało to poprawione z nowym wydaniem. I nie tylko to. Autor wyrównał również tekst nazw zakładek oraz dodał cień pod nazwami aplikacji i katalogów, co znacznie poprawia widoczność tego tekstu i ułatwia możliwość jego odczytania. Zwłaszcza jak mamy ustawioną jakąś pstrokatą tapetę.Podsumowując, całość wygląda bardzo ładnie i zagości na moim pulpicie jak tylko dostanę pakę pod 64 bity. Jak na razie próbuję się przyzwyczaić do korzystania z tego typu launcherów. 

5 komentarzy:

Karol Kozioł pisze...

Mam pytanie - czy korzystanie z takiego pełnoekranowego launchera jest wygodniejsze/szybsze od krunnera? Jakie jest twoje odczucie?

Tomasz Dudzik pisze...

Szczerze powiedziawszy, to krunnera używam rzadko. Czy jest wygodniej, ciężko stwierdzić. Jedno i drugie możesz wywołać skrótem i mychą, w homerun też masz szukajke, nie musisz ręcznie wyklikać żeby znaleźć aplikację, plik czy przejść do menedżera sesji. Tak, jak wspomniałem w poście, przesiadłem się ze zwykłego menu na pełnoekranowe. Zobaczę w czasie co z tego wyjdzie. :)

Anonimowy pisze...

Nie wiem jak wy ale ja już rzygam tą wszechobecną przezroczystością. Wszystko jest dla ludzi ale z umiarem. Twórcy kde umiaru nie znają.

szon pisze...

Takie Unity dla KDE.

Aleksandra Borowska pisze...

@Anonimowy, zawsze możesz wyłączyć kompozycje przez domyślny skrót Alt+Shift+F12 i nie będziesz miał przezroczystości.

© 2010 Tomasz Dudzik