niedziela, 10 lutego 2013

Poszukiwanie nowych rozwiązań - Instalator Kubuntu

Od dłuższego czasu zmagamy się z brakiem kilku funkcji w instalatorze Kubuntu. Funkcji, które Ubuntu już dawno zaimplementowało. Chodzi o nic innego, jak możliwość podłączenia się do sieci Wifi w celu pobrania sterowników czy kodeków, możliwości uaktualnienia systemu podczas instalacji oraz dodania awataru użytkownika zrobionego przy pomocy kamerki internetowej czy wybrania obrazu z pliku. Tutaj oczywiście jest się ograniczonym do domyślnych obrazów. Podejrzewam jednak, że każdy, kto będzie miał możliwość - zrobi sobie zdjęcie. Reszta uzupełni obraz po instalacji. ;)

Pracuję również nad interfejsem dla aplikacji, która będzie małym, prostym i przejrzystym ekranem powitalnym uruchamianym przy pierwszym starcie Kubuntu. Dawać będzie możliwości:

1. Dodania kont Google, Facebook, Tweeter czy Identi.ca w celu synchronizacji danych użytkownika;
2. Możliwość przełączenia do Centrum Oprogramowania;
3. Wyświetlenia informacji o systemie
4. Wyświetlenia pomocy
5. Oraz opcje w stylu "polub nas na Facebooku czy "przejdź do kubuntu.org".

Ta aplikacja, to jest mój pomysł. Coś takiego widziałbym chętnie w Kubuntu. Deweloperzy jednak są dosyć sceptycznie nastawieni do takich Ekranów Powitalnych, więc chciałbym żeby było to na prawdę proste w obsłudze i zapewniało podstawowe funkcje na start dla nowych użytkowników. ;)

O tym jednak wkrótce.

Jak wiadomo lubię się specjalizować w tego typu eksperymentach i tworzyć makiety interfejsów użytkownika. Nie inaczej jest tym razem. Zaznaczam, że prace nad instalatorem wciąż trwają, dlatego chciałbym usłyszeć kila propozycji od Was. :)6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Szczerze, wygląda to fatalnie....

Tomasz Dudzik pisze...

Uargumentuj, biorąc pod uwagę, że elementy takie jak przyciski czy checkboksy będą wyglądały inaczej, tak, jak teraz.

Plichu pisze...

Chyba wolałbym pełnoekranowy instalator jak w opensuse czy fedorze. Druga sprawa to żeby się nie okazało że gdy napisy będą po polsku to znowu nie będą się mieścić w instalatorze.

gohm pisze...

Bardzo mi się podoba. Proste, łatwe i potrzebne.

glewik pisze...

Mnie się podoba. Tylko dwie drobne uwagi.
1. Pole od odfajkowania wydaje mi się za duże.
2. Boczny panel mógł by być trochę szerszy.

p.s.
Pięknie by było gdyby w kubuntu podczas instalacji która wykryła internet była by możliwość wyboru instalowanych pakietów a instalator miał dawał by propozycje z dodaniem repo. takich jak google chrome, czy innych które są i tak włączane przez większość użytkowników.

Anonimowy pisze...

Ładne plany, na pewno lepsze to od instalatora kubuntu 13.04 beta 2 on wygląda tragicznie. Sądziłem że z oprogramowaniem idzie się do przodu jednak jak widać można się cofać do czasów Windows 2000. http://www.bitblokes.de/wp-content/uploads/2013/03/kubuntu-13-04-02-ausprobieren-installieren.jpg

Klękajcie narody przed ich bezguściem. Jak mogli to zrobić Kubuntu, zrobili mu krzywdę, aż odechciało mi się go instalować skoro tacy ludzie tworzą jego stronę wizualną. Naprawdę jest mi przykro.

© 2010 Tomasz Dudzik