sobota, 30 kwietnia 2011

Kubuntu SpringFreedom


Nadszedł czas, kiedy instaluję system na nowo. Po około dwóch godzinach, wliczając instalację i konfigurację systemu, jestem szczęśliwym posiadaczem nowej wersji Kubuntu. Zmiany w tej wersji są na plus, a nawet duży plus. Nowy backend dla Phonona - Gstreamer spisuje się świetnie. Zero problemów ze sprzętem, bluetooth działa bez zarzutów, dźwięk cieszy me ucho, a moduł konfiguracji monitora w końcu wyświetla poprawnie rozdzielczość oraz częstotliwość odświeżania. Co najważniejsze, mogę teraz korzystać z funkcji obracania monitora (Pivot w HP Pavilion). Za pewne nie zdążyłem jeszcze zauważyć wszystkich zmian. Czy warto? Na pewno. Nie wiem jak kwestia aktualizacji, ponieważ instalowałem system na czysto. Jednak przez 3 ostatnie wersje (albo 2, nie pamiętam :D) robiłem tylko aktualizacje z kilku dniowym opóźnieniem i nie było żadnych problemów.

Zachęcam wszystkich gorąco do testowania nowego Kubuntu. Ja zmykam na grilla, czas wypić dobre, niemieckie wino w gronie dżentelmenów.

Miłego długiego weekendu, Panie i Panowie. :)

3 komentarze:

oldfield pisze...

Niestety wersja ta nie jest wolna od błedów. Na kartach Intela jest niska wydajność i efekt blur nie działa. Jest to związane z wersją Mesa. Rozwiązaniem problemu jest instalacja Mesa z PPA edgers. Drugi problem to złe działanie susspend to RAM (jest to zgłoszone jako bug i wisi od wersji co najmniej beta1 jako nierozwiązany). We wcześniejszych wersjach Kubuntu było ok. W tej wersji tak jak piszę na niektórych laptopach to nie działa.

I jeszcze z nowości to ponownie w PPA pojawił się projekt NEON dla nattty, gdzie można testować nowe kompilacje KDE (obecnie 4.6.41)

Tomasz Dudzik pisze...

Ja, odkąd przesiadłem się na nVidię jeszcze za czasów Slackware nie mam żadnych problemów z efektami. Zawsze instaluję najświeższe sterowniki zamknięte i wszystko gra jak powinno.

Chowder pisze...

Hej :) Też jestem przed instalacją nowego Kubuntu i również do tej pory tzn. Kubuntu 10.10 korzystałem z najnowszych sterowników Nvidia (nvidia_current) niestety w wersji 11.04 coś się zmieniło :( Po instalacji sterowników w wersji current (270. coś tam) nie działają mi efekty pulpitu mimo działania akceleracji 3d (gry działają bez najmniejszego problemu). Ciekawe czy to ta wersja sterowników, czy nowy Xorg 1.10 ale sprawa wygląda dziwnie. Pozostałe elementy systemu działają bardzo dobrze :) Karta to GF go 7300 w lapku.

© 2010 Tomasz Dudzik