sobota, 1 sierpnia 2009

Pierwsze nowości z rozwojowej wersji KDE 4.4

Zapraszam na krótki przegląd zmian, jakie zaszły dotychczas w rozwojowej wersji KDE 4.4. Nie ma ich oczywiście za wiele, gdyż programiści skupili się na wyszukiwaniu i poprawianiu błędów w nadchodzącej wersji 4.3, która ma się ukazać 4.08.2009.



Zacznijmy od najbardziej widzialnych zmian, czyli Plazmy i KWin.

W KDE 4.4 Plazma ma być mocno związana z menedżerem okien KWin. Już teraz można zobaczyć początki prac. W ostatniej kompilacji znajdziemy nowy plugin efektów KWin. Powoduje on wysuwanie/wsuwanie okien dialogowych powłoki pulpitu. Poniższy film prezentuje jego działanie.



Kolejną nowością jest możliwość umieszczania niektórych plazmoidów wewnątrz tacki systemowej. Na razie dostępne są Powiadamianie o nowych urządzeniach i Stan baterii laptopa. W przyszłości zapewne pojawi się ich więcej. Jak to działa? Bardzo prosto. Wystarczy wejść w ustawienia tacki systemowej, kliknąć w moduł Widżety Plazmy i wybrać z listy plasmoid zaznaczając go "ptaszkiem".



W KDE 4.4 jedną z najbardziej wyczekiwanych nowości, jest kontener mediów. Popularnie zwany Centrum mediów. Na PlanecieKDE pojawiały się już szczątkowe informacje na jego temat. Myślę jednak, że poniższy film ukaże to wszystko z lepszej perspektywy. :)



Plazma nie tylko "poślubi" KWin, ale elementy jej motywu znajdą się również w innych miejscach. Na przykład zegar w module ustawień daty i godziny dostosowuje teraz wygląd do wybranego motywu pulpitu. Tak samo zachowuje się monitor wyboru akcji dla rogów ekranu.





Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że wszystkie, a przynajmniej większość opcji związanych z ustawieniami Plazmy będą dostępne w Ustawieniach systemowych, tam, gdzie wg mnie ich miejsce. Z czego to wnioskuję? Z tego, że w opcji konfiguracji wielu pulpitów pojawiła się opcja "powiązania" działań Plazmy z wirtualnymi pulpitami. Również w tym module pojawiła się zakładka "przełączanie", która daje wybór animacji przełączania się między wirtualnymi pulpitami oraz jej szybkości. Możemy również zdecydować, czy podczas zmiany pulpitu pojawi nam się małe okienko wskazujące na który pulpit się przełączyliśmy. Dotychczas było to domyślnie włączone. Teraz możemy wyłączyć i ustawić czas, po którym okienko zniknie.





Teraz przejdźmy do aplikacji KDE4.

Jedną z nowości, która również pojawi się wraz z KDE 4.3 jest podgląd zawartości folderów. Gdy znajdują się w nim filmy, lub obrazy. Pokazywane one są na folderze. Gdy najedziemy na owy folder kursorem myszy, wyświetlany jest jakby pokaz slajdów. Poniższy film prezentuje to bardzo dobrze. :)



Również sama aplikacja Ustawienia systemowe przeszła zmiany kosmetyczne. Teraz na prawdę wygląda ładnie i przejrzyście. Dodano również zawijanie nazw poszczególnych modułów, co powoduje, że okno nie potrzebuje już tyle miejsca.



To tyle na dzisiaj. Więcej nowości wkrótce. Jak zwykle będę Was informował o zmianach i nowościach w rozwojowych wersjach KDE4.4. W tym miejscu chciałbym również przeprosić za to, że nie blogowałem przez dłuższy czas. Tak to jest, jak ma się trochę spraw na głowie. To Kobitka, to prawko, to szkoła itp. Mimo to, będę starał się pisać częściej. :)

17 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Tapeta ukazana na pierwszych dwóch zrzutach jest za bardzo Viściarksa. Czymś nawiązuje do tej tapety, choć nie wiem czym ;-) . W każdym razie przyprawia mnie o ból głowy. Mam nadzieję, że nie będzie domyślną tapetą.

Tomasz Dudzik pisze...

to jest tapeta z HTC hero z Androidem. Moj wybor, nie bedzie domyslna. Mnie sie podoba i nie widze podobienstw do visty :p

Piotr pisze...

Podgląd zawartości folderów przedstawiany na filmiku jest już w KDE 4.3. Można prosić linka do tapetki ?

Tomasz Dudzik pisze...

Tak, wiem. Napisałem, że będzie również w 4.3 :)

tapetka

Anonimowy pisze...

A ja mam takie pytanie, kiedy w końcu będzie możliwość wyboru tapety klikając bezpośrednio na danym obrazku z menu kontekstowego? Niby pierdoła, ale mi tego brakuje. Wie ktoś może coś o tym?

Tomasz Dudzik pisze...

Ja słyszałem, że jak Plazma będzie miała w końcu interfejs D-Bus, to wtedy zrobią.

Anonimowy pisze...

Jestem fanem kde, ale nie rozumiem dlaczego developerzy tworząc kde4, nie użyli compiza, lub nie zrobil forka compiza albo nie bazowali na nim. Przecież efekty kde4 są śmieszne przy compizie. Nie chodzi mi jakieś błyski i niepotrzebne bajery. Po prostu animacje w compizie są bardziej dopracowane, płynniejsze, mają bardzo dużo opcji konfiguracyjnych.
LT

Anonimowy pisze...

To kiedy by to wreszcie miało być? W 4.4 czy później dopiero?

Tomasz Dudzik pisze...

Jeżeli o Compiza chodzi, to wg mnie zależności GTK, więc odpada. Poza tym, sam projekt w porównaniu z KWin4 jest dużo starszy, a co za tym idzie bardziej dopracowany i rozwinięty. Przy KWin pracuje tylko kilka osób, więc nie da się zrobić cudów.

Co do D-Busa, to mam nadzieję, że w 4.4 już będzie. :)

Livio pisze...

Compiz nie ma zależności GTK, gdzie Ty to wyczytałeś? Jedyny komponent Compiza, który od GTK zależy to CCSM (konfigurator), ale nie problem napisać nowy.

Poza tym, jeżeli chodzi o Compiz vs. KWin to muszę pochwalić drugiego pana. Znacznie prościej uruchomić menedżer kompozycji i znacznie szybciej włącza się efekty.

Z identyczną konfiguracją Compiz jest deko wolniejszy. Nawet pod KDE4, które spośród środowisk-kombajnów jest ostatnio niezwykle lekkie.

Bardzo cieszą mnie zmiany w KDE4 i to, że udało mi się nań przesiąść wraz z 4.2/4.3. Jest stabilne, funkcjonalne, wygodne. Idealne dla mnie.

Chciałem reorganizacji interfejsu tego typu, nie jakiejś totalnej rewolucji pod postacią GNOME Shell, dlatego się przesiadłem.

Ogólnie KDE - ciągle na plus :) .

Oby tylko, jak w 3.x nie wypaliły im się pomysły zbyt szybko ;) .

No i w końcu mogliby coś zrobić na krój motywów GTK, bo używanie - nonstop tak samo wyglądającego jak u każdego - systemu, może się zrobić bardzo męczące i wkurzające ^^ .

Anonimowy pisze...

Po zawartosci folderow (i nie tylko) widac fana maka :) btw. jest zagorzalym fane gnome, ale jak ogladam filmiki z kde4 to coraz czesciej mysle o przesiadce. pzdr.

Anonimowy pisze...

Kde4 mi jako nowicjuszowi w świecie linux'ów bardzo przypadło do gustu. Dobra robota tak trzymać.

Adam pisze...

a ja mam pytanie, jak uzyskać taki wysuwany emulator terminala? to jest jakiś plasmoid? coś sobie z tym nie mogę poradzić.
Z góry dziękuje za pomoc

Tomasz Dudzik pisze...

Zainstaluj Yakuake. Jest na kde-apps.org :)

Adam pisze...

Dzieki, fajna sprawa ten Yakuake :)

szuman pisze...

kurczę, efektowne to KDE4. Żeby jeszcze pod zwglęfdem funkcjonalności prezentowało podobny poziom...

Tomasz Dudzik pisze...

Na pewno znajdzie się coś, czego może brakować, ale tak na prawdę, to KDE4 już jest dość funkcjonalne :)

© 2010 Tomasz Dudzik