wtorek, 3 lutego 2009

Wgląd w KDE4 - rewizja 920618

Kilka dni temu wydano KDE w wersji 4.2. Od tego czasu w gałęzi rozwojowej trunk pojawiło się dosyć sporo zmian. Zapoznajmy się zatem z rewizją oznaczoną numerkiem 920618.

Aktualizacja: Zapomniałem napisać o nowym Plazmoidzie powitalnym. Coś fantastycznego. Zobaczcie sami na filmie:

PulpitPierwsze co rzuca się w oczy zaraz po uruchomieniu KDE, to nowy wygląd magicznego narzędzia w prawym górnym rogu. (Poza 'toolbox' do dziś nie wiem jak na to mówić :D) Wygląda on teraz znacznie lepiej. Nie jest tak bardzo zauważalny podczas pracy, jak przedtem. Przynajmniej ja mam takie odczucia.W playground pojawiły się również nowe Plazmoidy. Nie wszystkie jednak udało mi się skompilować. Crystal-widżet pozwalający przeszukać pliki na komputerze. Coś a'la Spotlight w Mac OS X. Ten niestety się nie skompilował. Następnym widżetem jest MediaPlayer, który potrafi odtwarzać wideo i audio prosto na pulpicie. Jakiś czas temu można było ustawić ten widżet jako warstwę pulpitu, coś jak Widok katalogu. Możliwość ta zniknęła z ustawień. Wyobraźcie sobie oglądać film na pulpicie. Tak, wiem, znajdą się tacy, którym się to w ogóle nie spodoba :D. Kolejnym nowym Plazmoidem jest OpenBrain. Szczerze powiem, że nie wiem do czego służy poza tym, że można z nim 'rozmawiać'. Tak, rozmawiać. Na przykład wpisanie 'Hi' zwróci podobną odpowiedź. A wpisanie 'I want to watch a porn' zwróci pytanie 'why do you want to watch a porn?'. Dosyć ciekawy widżecik ]:->. Na tym nie koniec. Pojawiły się również widżety, które wyświetlają wiadomości email. Jak na razie są to przykładowe wiadomości. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo nie wyświetlało tych z KMaila.
Pamiętacie czasy, gdy ustawienia warstwy pulpitu i jej wyglądu zawierały się w różnych oknach? Te czasy to już przeszłość. Teraz wszystko znajduje się w jednym oknie. Ustawienia zmieniają się dla różnych warstw.Tacka systemowa otrzymała kolejny dialog konfiguracyjny, który daje możliwość wyłączenia/włączenia powiadomień.Teraz, gdy mamy jakieś okna widoczne na pulpicie, to kliknięcie w 'toolbox' spowoduje od razu pojawienie się Tablicy (Dashboard) Plazmy.

Wracając do wyglądu Plazmy, to zmieniło się jeszcze okienko zamykania systemu. Teraz jest bardziej estetyczne.DolphinKilka zmian. Pierwsza z nich i chyba najważniejsza, to możliwość przeszukiwania katalogów za pomocą Nepomuka. Rozwiązanie również znane z Mac OS X, ale nieco inaczej to wygląda w KDE. Mianowicie w Maku wpisanie frazy powoduje rozwinięcie się listy ze znalezionymi wynikami. W KDE wyniki wyszukiwania pokazują się tak, jak wszystkie inne pliki.Pisałem kiedyś o Dolphinie i możliwości rozszerzenia jego funkcji dzięki panelom. Jeden z nich, Informacje, dostał możliwość podglądu plików audio i wideo. Samo audio już działa, wideo jeszcze niestety nie.Ustawienia SystemoweKrótko: nowy moduł, który pozwala na dodawanie akcji związanych z urządzeniami. Czyli możemy sobie dodać na przykład akcję, która po włożeniu czystej płyty cd/dvd pozwoli na wypalenie plików za pomocą K3B.
Co dalej? Za jakiś bliżej nieokreślony czas planuję 'zajrzeć' w Amaroka. Ze szczątkowych informacji z PlanetKDE wiem, że sporo się tam zmieniło.27 komentarzy:

Matthew pisze...

A co z rozwalającymi się widgetami na panelach? Ja mam ustawienie paneli coś ala Gnome (na dole menedżer zadań u góry (od lewej) menu, ikony, na środkupulpity, tacka, bateria, powiadomienia o sprzęcie, zegarek i zamykanie systemu). Jednak tacka i zegarek w przypadku istnienia wolnego miejca na panelu lubią się w nieskończoność rozciągać. Druga sprawa to taka że nie da się widgetom ustawić stałego miejsca lub przynajmniej pozycję (lewo, wyśrodkowanie, prawo)?

Rafallo pisze...

Pytanie: czy jest jakiś widget sprawdzający pocztę na gmailu ? tzn. bez konfiguracji jakiegoś kmaila, tylko coś w stylu gmailnotify ?

Anonimowy pisze...

Informacja nie na temat ale ...

Chciałbym poinformować, że ten wpis został 6 000 wiadomością związaną z Linuksem opublikowaną na http://www.linuxrss.pl/all/

Pozdrawiam
Paweł

Tomasz Dudzik pisze...

Matthew: spróbuj PanelSpacer. Możesz sobie poustawiać widżety na panelu jak tylko sobie życzysz.

Rafallo: Gdzieś na kde-look.org widziałem taki Plazmoid. Poszukaj.

Paweł: Miło :D

Bananikus pisze...

Rev. 920584 i podglądu plików audio/video w dolphinie nie ma. :) Czeka mnie kolejny svn up czy masz to gdzieś z playground?

Bananikus pisze...

Inna kwestia, to istnieje jakaś opcja do kdesvn-build, żeby pomijało to czego nie da się skompilować? Kompilowanie czegokolwiek z playground tym czymś to tragedia.

Tomasz Dudzik pisze...

Playground też kompilowałem, ale wydaje mi się, że to powinno być w samym Dolphinie, a więc KDE/kdebase/apps(?). Może ja mam takie szczęście i trafiłem jak było w SVN :D

Bananikus pisze...

Przed chwilą kompilowałem i nadal nie ma. :) Chyba jednak playground.

Tomasz Dudzik pisze...

Co do skrytpu KDESVN-build, to nie wiem, bo nie używam.

Bananikus pisze...

No właśnie... chyba dam se z tym spokój i zacznę kompilować ręcznie. :)

Anonimowy pisze...

Wszystko fajnie ale jakie jest zastosowanie tego nowego plasmoidu powitalnego ?? Pojawia się on na Splash Screenie ?? Fajnie że dolphin się rozwija:) Mam nadzieję że w KDE 4.3 będzie obsługa dwóch monitorów.

Bananikus pisze...

No właśnie też wydaje mi się on bez sensu. Taki śmieć na jeden raz, którego po 2 minutach się wywala i niepotrzebnie zabiera miejsce na liście plasmoidów.

Mariusz pisze...

Coś niedobrego dzieje się z dekoracją okien? Co to za dekoracja?

Bananikus pisze...

Standardowa.... Oxygen/Ozone. Taka jest już od kde 4.0. :) Tylko z przyciskami coś kombinują. :)

Mariusz pisze...

Do standardowej trochę jej brakuje. Zwróć uwagę nie tylko na przyciski, ale i na same rogi okien.

Bananikus pisze...

No fakt, masz rację. W każdym razie u mnie (dzisiaj kompilowane) wygląda wszystko normalnie.
http://images36.fotosik.pl/57/cc6d218a13380df1.png

Mariusz pisze...

no... przyciski chyba nawet ładniejsze. A kompilowałeś może qt-copy? bo pojawiły się 3 patche, które niby załatwiaja problem z ikonkami w systrayu.

Bananikus pisze...

Kompilowałem i faktycznie nie ma już problemu z trayem. Nawet w paczkach dla opensuse jest już poprawiona wersja qt. :)

Bananikus pisze...

OMG, ale jakie teraz są zwały z rysowaniem okien. Masakra. :)

Bananikus pisze...

Po trochę dłuższym używaniu stwierdzam, że tray psuje się nadal. :)

Adam M. pisze...

Ciekawe czy w tym wydaniu będą te animowane tapety, tak jak zapowiadali? Czekam jednakże na poprawę sytuacji w dziedzinie konfiguratorów wszelakich, co już ma miejsce i oby tak dalej.

Bananikus pisze...

To się okaże, ale raczej tak. W playground już są od dawna. :) Fraktal Mandelbrota, no właśnie te animowane tapetki, choć nie wiem jak to ma niby działać, bo to jakiegoś qedje chce, więc chyba zwykłych filmików nie da się ustawić no i patterny mamy. :) Doszedł też niedawno plugin "Virus", ale jeszcze go nie testowałem.

Tomasz Dudzik pisze...

Virus fajny. Wygląda jak wypalone piksele na ekranie :D

Anonimowy pisze...

Masz gdzies moze jakis poradnik jak kompilowac najnowsze KDE z SVN za pomoca Cmake? Bo te na Techbase zbytnio mi nie wystarcza.

Tomasz Dudzik pisze...

Ja korzystam z Howto na forum Slacka. Może po prostu zrób

mkdir build
cd build
cmake ../
make
make install
___________________________________
wszystkie składniki KDE poza Qtem.

Grzegorz pisze...

>Po trochę dłuższym używaniu stwierdzam, że tray psuje się nadal. :)

Dalej walczą z trayem. Przynajmniej takie mam wrażenie, bo po ostatnim svnup jaki zrobiłem, widze wyraźnie, że co jakiś czas tacka jest odświeżana. Wygląda, więc na to, jakby próbowali obejść problem. Niestety przypuszczam, że na wolniejszych komputerach będzie wyglądało to ohydnie.

Anonimowy pisze...

Jak nazywa sie ta dekoracja okien ? Obecnie mam KDE 4.2 relase 102 i jeszcze jej nie mam :/

© 2010 Tomasz Dudzik