piątek, 10 października 2008

Aplikacje KDE4: Gwenview

Gwenview jest bardzo przydatną aplikacją. Jest to przeglądarka obrazów dla KDE, która oferuje między innymi takie opcje jak:
-drukowanie;
-obracanie;
-odbijanie
Czytając komentarze do jednego z artykułów na wortalu jakilinux.org natrafiłem na wypowiedź jednego z użytkowników, który narzekał na brak informacji na temat Gwenview.
Przyjrzymy się zatem tej aplikacji w wersji z SVN dla KDE4. Obecnie ilość funkcji i ustawień nie przeraża ilością, aczkolwiek przybędzie ich o wiele więcej. Na stronie początkowej, poza "miejscami" aktualnie dodanymi (foldery, dyski, urządzenia przenośne, czy nawet katalogi sieciowe), mamy możliwość zobaczenia miejsc, które już przeglądaliśmy. Obecnie brakuje, albo nie znalazłem opcji kasowania tej listy.Na dzień dzisiejszy mamy dostępną opcję wtyczek, które jednak nie działają. Pozwalać one będą na zastosowanie różnych efektów do wybranego obrazu. Programiści pracują również nad wtyczką, która pozwoli na redukcję "czerwonych oczu". Gwenview dysponuje funkcją pokazu slajdów, która jest bardzo przyjemna dla oka.W Gwenview można znaleźć również "pasek boczny", który daje możliwości pracy z obrazem. Można go między innymi obrócić w prawo/lewo, odbić w poziomie i pionie, czy całkiem usunąć z dysku. Można też szybko otworzyć wybrany obraz w bardziej zaawansowanym edytorze grafiki rastrowej bądź wektorowej jak GIMP czy Inkscape. Pasek boczny można ukryć kilkając na górze okna w "Ukryj pasek boczny".Ustawienia samej aplikacji są jeszcze dosyć ubogie. Oferują na razie podstawową funkcjonalność jak:
-zmiana koloru tła okna głównego;
-wybór "tła" pod przeźroczystymi obrazami;
-zachowanie rolki myszy na obrazie, czy też usuwaie "cache" podglądów obrazów. (Opcja dla posiadaczy niewielkiej wolnej przestrzeni dyskowej).
U dołu okna ukazał się pasek powiększania obrazów, który dostępny jest też w takich aplikacjach KDE jak Dolphin.To wszystkie z ważniejszych funkcji aplikacji, które można obecnie znaleźć w Subversion. Wszystkich chętnych zachęcam do używania/testowania i zgłaszania potencjalnych błędów.

Brak komentarzy:

© 2010 Tomasz Dudzik