środa, 10 września 2008

Kilka zmian w KDE4 (SVN)

Po wczorajszej kompilacji pojawiło się kilka nowych funkcji w samym KDE, jak i w aplikacjach nie zależnych od środowiska. Zapraszam więc na krótki przegląd nowości.

Plasma
Pulpit:


Reorganizacja okienka konfiguracji panelu Plasmy. Wygląda bardziej estetycznie i zawiera nowe funkcje takie jak np: autoukrywanie bądź pozwolenie oknom na zakrywanie panelu.Nowe okno konfiguracji pulpitu również zostało przeorganizowane. Nowych funkcji nie ma, jest za to poprawa działania aktualnych. Między innymi opcja wyboru powierzchni pulpitu jako appletu FolderView. Działa i pozwala nawet na rozmieszczenie ikon w różnych miejscach. Zmianom uległa również ikona monitora wyświetlająca podgląd aktualnie wybranej tapety.Standardowe menu Kickoff zmieniło swój wygląd. Pisałem jakiś czas temu o nowym mockupie, który, jak widać został zaakceptowany i gdyby nie białe tło w środku prezentowałby się bardzo ładnie. Zawiera również możliwości hibernacji i uśpienia systemu.

W dalszym ciągu brak pełnego, a przynajmniej zadowalającego wsparcia dla dashbordów Apple-a. Obiecywano, że do KDE 4.1 zostaną ukończone prace nad tą właśnie funkcją. Jak widać obietnice nie zostały spełnione. Na razie applety dashboard-a potrafią się tylko pokazać na pulpicie. Oby programiści dali radę do wersji 4.2.Pojawiła się również możliwość konfiguracji kosza, która oferuje takie funkcje jak:

-usuwanie plików starszych niż *
-ograniczenie maksymalnego rozmiaru kosza
-oraz ostrzeganie użytkownika, gdy rozmiar plików w koszu osiąga limit.Wracając nieco do tematyki związanej z Apple, chciałbym zaprezentować zapewne znany już coniektórym użytkownikom applet zwany dalej Quick Access. Jak sama nazwa wskazuje daje on możliwość szybkiego dostępu do każdego miejsca w systemie. W moim przypadku działa jak "Downloads Stack" w Leopardzie. Quick Access potrafi filtrować pliki, wyświetlać ich podglądy, wybrać sposób pokazywania plików, itp. Jedyne czego brakuje, to np: powiadomienia o nowych plikach np: mryganie ikonki, oraz animacji pokazywania zawartości wybranego folderu. Mimo wszystko, w moim przypadku spisuje się bardzo dobrze.
KWin

Ciekawa zmiana w przypadku rozpoznania nieaktywnego okna. Użytkownik ma teraz możliwość ustawienia paremetrów dla okien nieaktywnych. Na pierwszym zrzucie widać standardowe ustawienia dla okien nieaktywnych:Na drugim przykładowe ustawienia:Teraz każdy rozpozna nieaktywne okno bez problemów. ;]

Nowa animacja przełączania się między kategoriami:

pobierz


AmaroK

Na koniec troszkę o Amaroku. Znajduje się on obecnie w fazie wersji beta. Dużych zmian nie ma, ponieważ kod został już zamrożony. Mimo wszystko conieco się pojawiło: animacja zmiany aktualnego widoku kontekstu, dodano klawisze nawigacyjne pozwalające na tą zmianę, nowy sposób dodawania appletów.Film prezentujący animację:Pobierz oryginalną wersję (7.2MB)

Stabilność jak i szybkość działania całego środowiska jest bardzo zadowalająca. Gdyby nie brak możliwości drukowania (powrót do szkoły=drukuj ile możesz :D), to KDE4 w obecnym stanie gościłoby na moim codziennym biurku. Nie mogę wypowiedzieć się w kwestii efektów composite KWin, zawdzięczam to Nvidii. Czekam na wydanie najnowszych sterowników i zobaczymy, co się zmieni. Obecne, w wersji beta są niezadowalające jak dla mnie.

10 komentarzy:

Piotr pisze...

Widać, że chłopaki z zespołu KDE ostro pracują. Jeśli chodzi o menu Kickoff moim zdaniem jest brzydkie ( te szare pole na dole ) powinni coś z tym zrobić !! Wiem, że jest alternatywa w postaci Lancelota ale jak na razie ma jeszcze błędy i dalej używam standardowego menu KDE. A jak ze stabilnością Amaroka ??

Tomasz Dudzik (sheytan) pisze...

Amarok pracuje bardzo ładnie. Czasem zdarza się tylko problem z mieszaniem utworów na playliście. No i widok kontekstu wymaga dopracowania. Da się jednak słuchać i oglądać. ;]

Anonimowy pisze...

Ja chciałbym zobaczyć menu takie jak jest w GNOME (aplikacje/miejsca/system - może skusisz się na zrobienie mocka :P) w kde oraz dock rodem z mac os x'a.

Co do amaroka - teraz wygląda jak kupa, poprzedni screen jaki zamiesciles na blogu o wiele bardziej mi się podobał.

Tomasz Dudzik (sheytan) pisze...

Dock mógłby się pojawić. W prawdzie jest już jakaś jego implementacja (applet Plasmy), ale działanie, że się tak twardo wyrażę- ssie! Co do menu a'la Gnome, to wątpie, że ktoś takie napisze. W końcu KDE ma być 'inne'.

Anonimowy pisze...

Inne, ale od czego ? Od gnome ? A może w końcu mogłoby się stać inne od... windowsa ?

Tomasz Dudzik (sheytan) pisze...

Pisząc inne miałem na myśli inne od Gnome. Mija się z celem tworzenie dwóch podobnych projektów. Każdy ma wolność wyboru. ;]

Piotr pisze...

KDE 4.1 z całą pewnością jest inne od interfejsu znanego z windowsa. I to jest jego zaletą.

Tomasz Dudzik (sheytan) pisze...

Nowy Commit Digest Przeczytajcie. A co do interfaceu, to KDE4 jest naprawdę "fajne". Gdyby tylko te sterowniki Nvidia poprawiła. Ach, aż się boje co będzie jak 4.2 osiągnie stabilną wersję.

Anonimowy pisze...

Co do Kicoffa, to wydaje mi się że to chyba nawet lepiej że nie jest cały czarny :-)
Dzięki temu integrować będzie się też z wybranym stylem.
BTW. Sprawdzałeś może jak to (tzn. ten unowocześniony Kickoff) sprawdza się z innym schematem Plazmy (np. Aya, albo Plain)?

Anonimowy pisze...

Jeszcze do tego komentarza wyżej - czy jest już może możliwość układania programów w Kickoffie wedle własnego uznania (a nie za alfabetem), oraz menu z dostępnymi akcjami pod PPM (takie coś było w KDE3 http://img394.imageshack.us/my.php?image=kickgf7.jpg )?

© 2010 Tomasz Dudzik