środa, 13 lutego 2013

Spotify w Polce! Pobierz dla Linuksa

Znany zapewne większej części świata serwis muzyczny Spotify dotarł w końcu do naszego kraju. Spotify daje dużo możliwości cieszenia się muzyką. Tworzenie własnych stacji radiowych w Sieci, odsłuchiwanie kawałków naszych znajomych z Facebooka czy możliwość grupowania ulubionej muzyki w playlisty, to tylko niektóre z możliwości. Serwis oferuje ogromną liczbę utworów, których można słuchać za darmo. Można oczywiście wykupić pakiet Premium, który daje dodatkowe możliwości.

Więcej o pakiecie Premium

Spoko, Justin Biber to tylko propozycja. Wkrótce zniknie :D


Bardziej niż o samym serwisie, chciałem jednak napisać o kliencie dla Linuksa. Już od dłuższego czasu można było pobierać i testować aplikację, ale serwis niestety nie działał jeszcze w Polsce. Skutkowało to brakiem możliwości zalogowania się do Spotify, co prowadziło do niemożliwości korzystania z programu. Na całe szczęście już można. I to jak!

Sam serwis, jak i aplikacja współgrają ze sobą super. Można odtwarzać muzykę ze sklepu, ale i również pliki, które mamy zgromadzone w naszej lokalnej bibliotece na dysku. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość synchronizacji lokalnych plików z iPhonem, iPodem czy smartfonami z Androidem na pokładzie poprzez sieci WIFI. Można również synchronizować playlisty. Wystarczy pobrać appkę z Play Store lub App Store i połączyć telefon w tej samej sieci, co komputer. Można również odsłuchiwać utwory offline, co przydaje się, gdy chcemy zabrać muzykę chociażby na poranny jogging.

Muzyka odtwarzana jest w bardzo dobrej jakości, idealnie oddając jej oryginalne brzmienie. W połączeniu z głośnikami Creative 5.1 i kartą SoundBlaster X-FI podłączoną przez USB do mojego DELLa XPS 15z daje super radochę dla uszu.

PS. Karta działa out of the box, ale nie obsługuje efektów :(

 Aplikacja daje również możliwość scrobblowania do Last.fm. Jest również możliwość rozszerzenia funkcjonalności o dodatkowe aplikacje wewnętrzne. Jedną z nich jest na przykład musiXmatch. Wyświetla ona tekst aktualnie odtwarzanego utworu w bardzo przyjemny dla oka sposób. Super sprawa, kiedy chcemy pobawić się w amatora karaoke. A prezentuje się tak:
Sama aplikacja wydaje się być napisana w Qt. Daje to dobrą integrację z linuksowymi środowiskami graficznymi. Również ikonka z tacki systemowej została napisana z użyciem nowych bibliotek, co nie powoduje jej błędnego wyświetlania. Pamiętamy wszyscy, co działo się z ikonkami w pierwszych wersjach KDE4.

W każdym bądź razie polecam serwis każdemu, kto lubi muzykę. A jest nas wielu.


Pobierz Spotify


3 komentarze:

rrh pisze...

Ja poproszę porównanie Deezera i omawianego Spotify. :) Z Deezera korzystam od jakiegoś czasu i jestem zadowolony. Nie przeszkadza mi, że aplikacja jest webowa, którą spotify dopiero się doczeka.

Tomasz Dudzik pisze...

Masz możliwości, to śmiało możesz napisać. Opublikujemy. Ja z Deezera nigdy nie korzystałem. :)

Anonimowy pisze...

Klient spotify jest napisany w GTK, można doinstalować interfejs napisany w Qt, http://repository.spotify.com/pool/non-free/s/spotify/.

© 2010 Tomasz Dudzik