środa, 15 września 2010

KPackagekit jako Kubuntu Software Center?

Jakby na to nie patrzeć, to można tak śmiało stwierdzić. Nowa wersja nazywać się będzie AppGet i posiada dużo nowości, które najprawdopodobniej zagoszczą w Kubuntu 10.10 jako pierwsze. Dodam, że pomagam programiście AppGet w tworzeniu interfejsu użytkownika. Dyskutujemy rozwiązania i są coraz lepsze. :)

Pokaż tylko aplikacje


W AppGet będziemy mieli możliwość pokazania na liście tylko aplikacji. Z reguły zwykły użytkownik nie dba o zależności, co za tym idzie nie potrzebuje widzieć na liście wszystkich pakietów związanych z wyszukiwaną frazą, czy wybraną kategorią, które tylko zaśmiecają cały interfejs. Dzięki temu mamy ładną, przejrzystą listę aplikacji z ikonami, która oferuje szybkie i łatwe instalowanie i usuwanie aplikacji. Przy ikonach pojawiła się również ikonka symbolizująca zainstalowane aplikacje. (zrobiona przeze mnie :D )Wykonywane operacje


W zakładce zarządzania oprogramowaniem pojawi się nowy przycisk, który pokazuje listę czynności do wykonania. Na przykład, gdy zaznaczymy 3 pakiety do instalacji i 2 do usunięcia, zagoszczą one na tej właśnie liście. Daje to przejrzysty podgląd na to, co nastąpi po kliknięciu "Zastosuj".Lista kategorii


Pierwsze, co się rzuca w oczy, zaraz po uruchomieniu programu, to nowa lista kategorii. Możemy wybrać nas interesującą i przeglądać pakiety do niej przypisane. Nowy interfejs AppGet posiada również podkategorie. Na przykład Internet ~> Programy Pocztowe. Całość ułatwia wyszukiwanie programu gdy nie znamy jego nazwy, lub gdy szukamy alternatywy dla zainstalowanych domyślnie w systemie aplikacji.

Poza samymi kategoriami mamy w tym miejscu także dostęp do historii przeprowadzonych działań (instalacji, usuwania i aktualizowania oprogramowania) oraz do listy zainstalowanych pakietów. Całość nazwaliśmy 'Home'. :)


Aktualizacje


Moduł do zarządzania aktualizacjami pakietów jest teraz bardzo prosty i przejrzysty. Jednym kliknięciem możemy zaznaczyć wszystkie pakiety do aktualizacji. Aby odświeżyć listę wystarczy kliknąć na niej prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję "Sprawdź dostępność aktualizacji". Ikona obok każdego pakietu pokazuje przynależności do kategorii aktualizacji, tak, jak to było w poprzednich wersjach.Ustawienia


Moduł ustawień również przeszedł duże zmiany kosmetyczne. Od teraz możemy w nim włączyć powiadomienia, ustalić częstotliwość sprawdzania dostępności nowych aktualizacji, czy tez skorzystać z dwóch nowych funkcji: "Pokaż okno uruchamiania aplikacji po zainstalowaniu" i "Pokaż okno potwierdzenia podczas instalacji/aktualizacji pakietów". Pierwsza opcja pokazuje małe okienko, w którym znajdziemy informacje o tym, że aplikacja została zainstalowana pomyślnie. Mamy również możliwość bezpośredniego jej uruchomienia właśnie z tego okienka. Druga opcja natomiast, to okienko które pokazywało listę dodatkowych pakietów do usunięcia/zainstalowania - zależności. Teraz możemy się go pozbyć zaznaczając tą opcję.
Bezpośrednio z modułu ustawień możemy włączać/wyłączać listę naszych repozytoriów. Aby jednak dodać czy usunąć musimy się udać w dobrze znane miejsce klikając "edytuj listę repozytoriów".


Opis pakietu


Teraz, gdy zaznaczymy na liście interesujący nas pakiet, z dołu okna wyłoni się jego opis, zrzut ekranu oraz ikona. Wszystko wzbogacone zostało w delikatne animacje na moją prośbę. :D
Po kliknięciu na zrzut ekranu otrzymamy jego powiększoną wersję. Opis pakietu zawiera również stronę sieci Web projektu. Dodatkowo pokazana została ścieżka menu, która pokazuje miejsce zainstalowanej aplikacji. Wszystko ozdobione ikonkami, co pozwoli nowym użytkownikom na łatwiejsze odnalezienie aplikacji oraz wzbogaca interfejs AppGet.Podsumowanie


Tak, jak wspomniałem, mamy nadzieję na wprowadzenie tych zmian do nadchodzącego Kubuntu. Całość działa sprawnie i naprawdę wygląda ciekawie.

16 komentarzy:

Anonimowy pisze...

To czego mi brakuje od czasów Adepta to informacja o łącznym rozmiarze pakietów zaznaczonych do pobrania.

Tomasz Dudzik pisze...

Właśnie rozmawiałem z głównym developerem. Powiedział, że zostanie to zaimplementowane, gdy poprawi kilka błędów w packagekit :)

Marcin pisze...

Świetna robota, manager pakietów w Kubuntu od dawna wymagał odświeżenia, byle te zmiany poszły bardziej w funkcjonalność znanego z Ubuntu Synaptica niż Nowe Centrum Oprogramowania. Niech KDE utrzyma styl!
p.s może jakieś info o betach do potestowania?

Anonimowy pisze...

Mnie zawsze KPackageKit irytowało to,że ak chcę zainstalować sobie np Psi i wpiszę że szukam psi (taka jest nazwa pakietu) to ni w ząb mi go nie pokaże. Za to jak się wpisze jabber (w opisie pakietu jest string "jabber client") to nagle znajduje. Nie potrafię opisać jak bardzo irytujące to jest jak chce się coś szybko znaleźć i zainstalować. Stary Adept był dużo lepszy pod tym względem. Aktualnie używam Synaptic'a - może i brzydki, może i gtk, może i powolny, ale za to jak szukam paczki to ją znajduję.

I logowanie po OpenID nie działa tutaj jak się pisze komentarze.

Tomasz Dudzik pisze...

Jak możesz przeczytać w poście, teraz jest możliwość pokazania tylko aplikacji i sprawuje się to świetnie. W dodatku jest ikonka do każdej aplikacji. Co do OpenID, to już nie ja, a Google :D

Michał pisze...

Dla mnie w oknie, gdzie jest podgląd zaplanowanych czynności brakuje np usuwania niektórych z nich. Zawsze mi tego brakowało w np synapticu.

Tomasz Dudzik pisze...

Michale, możesz bez problemu odznaczyć którykolwiek pakiet na tej liście :)

Anonimowy pisze...

sorry sheytan ale ta ikonka "ptaszka" na szarym tle tragiczna

Grzesiek pisze...

i konkretnie. mam nadzieję, że w 10.10 nie będę musiał instalować już Synaptica :)

Tomasz Dudzik pisze...

Co do ikonki to była tymczasowa i już jest zastąpiona jedną z zestawu Oxygen.

Raczej nie będziesz musiał instalować synaptica. ;) Teraz nawet gdy są kłopoty z zależnościami, AppGet potrafi sobie z tym poradzić tak, jak apt-get :)

Anonimowy pisze...

Jaka szkoda, ze appget wyleci z kubuntu w wersji 11.04 na rzecz muona, a może i lepiej

Marcin Baszczewski pisze...

Dobra robota Tomku. Pamiętaj o minimalizmie.
Cóż dzięki za poświęcenie i wkład w Open Source :)

Tomasz Dudzik pisze...

Jak na razie nie zapadła taka decyzja o zamianie AppGeta na Muona. Nawet nie odbyła się dyskusja w tej kwestii.

@Marcin: Dzięki wielkie, a wkład w OpenSource przyda się i mnie, więc nie ma za co dziękować :)

Thomas Anderson pisze...

Thanks for informing. Keep it more updated with full crack software download

marry jane pisze...

very useful and nice information about środa, 15 września 2010
KPackagekit jako Kubuntu Software Center.
portable software for usb drives

Anonimowy pisze...

this is avaluable posting for 15 września 2010
KPackagekit jako Kubuntu Software Center.
Crack Software

© 2010 Tomasz Dudzik