środa, 26 maja 2010

Nowa odsłona strony WWW Ubuntu i płatne aplikacje w 10.10


Nowy design strony Ubuntu. Przyznać muszę, że odwalili kawał dobrej roboty i w końcu chociaż jedna dystrybucja posiada stronę, która przyciąga uwagę. Ciekawe, czy Kubuntu team też skorzysta z tego szablonu. Myślę również,  że Kubuntu powinno promować takie usługi jak UbuntuOne, czy sklep z  muzyką. W końcu pieniądze z  tych usług pomagają rozwijać projekt Ubuntu.

Przy okazji  chciałbym się wypowiedzieć w kwestii płatnych aplikacji, które mają pojawić się w Ubuntu Software Center wraz z wydaniem 10.10. Myślę, że  to dobry pomysł. Jeżeli ktoś chce sprzedawać aplikacje na Linuksa, to nikt go nie zmusi do otwarcia kodu.  Przyczyni to się jednak do tego, że będziemy mieć (może) konkretne tytuły gier,  czy inne Photoshopy. Tak, wiem, że są alternatywy, sam nawet korzystam przykładowo z  GIMPa.  Mimo to przyzwyczajenia ludzi są bardzo ciężkie do zmiany, a ludzie zaczynają marudzić, kiedy chce się ich  przekonać do czegoś nowego.  

Myślę, że płatne aplikacje nie popsują świata OpenSource. Na pewno jednak Canonical będzie pobierał jakieś opłaty za możliwość udostępniania aplikacji w sklepie Ubuntu. Również te środki zostaną  przeznaczone na rozwijanie projektu.

Okej, tylko mnie teraz nie pobijcie za to  :D To po prostu moja skromna opinia ;) Nie da się na siłę zmienić świata. :)


4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dlaczego zakładasz, że płatne aplikacje będą miały zamknięty kod ? Przecież, to mogą być programy open source. Nikt nie zabrania takich programów sprzedawać.

Tomasz Dudzik pisze...

Owszem, masz rację, jednak myślę, że będą to aplikację o zamkniętym kodzie. ;)

Anonimowy pisze...

Ależ płatne aplikacje, jednak nie całkiem otwarte/wolne istnieją. Przykładem niech będzie wiele gier, gdzie silnik jest otwarty/wolny, a dane są licencjonowane przez g**no podobne do EULA.

Piotr pisze...

Nowa strona UBUNTU wygląda bardzo profesjonalnie :)

© 2010 Tomasz Dudzik