czwartek, 20 maja 2010

Kubuntu: instalujemy plasmoid zarządzania połączeniami internetowymi

Domyślnie w Kubuntu zarządzanie siecią z ikony w tacce systemowej jest trochę nie wygodne i przede wsztstkim brzydkie. To menu bardzo mnie denerwowało, a z ikony ciężko było odczytać faktyczny stan połączenia i na przykład zasięgu sieci WiFi. Podczas ostatniej kompilacji KDE 4.5 postanowiłem przyjrzeć się rozwiązaniu KDE. Jest to plasmoid, który również działa zarówno z NetworkManagerem, jak i innymi programami do zarządzania sieciami w systemie. Różnice są jednak bardzo duże, przede wszystkim w wyglądzie. W dymku podpowiedzi wyświetlany jest stan zasięgu sieci Wifi, adres IP komputera, czy nazwa sieci, do której jesteśmy podłączeni. Pokazana jest również ikona, z której dużo łatwiej odczytać stan zasięgu.
W KDE 4.5 ma również dojść funkcja wykresu transferu. Według mnie rozwiązanie dużo lepsze niż domyślne w Kubuntu, jednak wciąż nie idealne. Dlaczego? Chociażby dlatego, że sam plasmoid zajmuje zbyt dużo miejsca. Wystarczyłoby pokazanie listy sieci, obecny stan zasięgu oraz symbol oznaczenia czy sieć jest zabezpieczona czy nie. Reszta powinna znaleźć się w Ustawieniach systemowych.Instalacja w KubuntuAby zainstalować plasmoid w Kubuntu wystarczy jedno proste polecenie:

sudo apt-get install plasma-widget-networkmanagement

Po ponownym  zalogowaniu sie do systemu, korzystać już będziemy tylko z plasmoidu.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Wspomniałeś, że działa również z innymi programami. Czy testowałeś jego współpracę z Wicd?

Tomasz Dudzik pisze...

Nie, ale postaram się to zrobić jutro i dopiszę jak się sprawuje :)

Anonimowy pisze...

A ja mam inne troche pytanie. Jak ty instalujesz sobie to najnowsze kde w swoim kubuntu? To duża trudność? Podpowiedziałbyś jak sie do tego zabrać? Przy okazji, fajny blog. :)

Tomasz Dudzik pisze...

Nie robię tego w Kubuntu. KDE z trunku kompiluję zawsze na Slackware. Tutaj znajdziesz poradnik.

Dzięki :)

© 2010 Tomasz Dudzik