wtorek, 9 czerwca 2009

Kilka nowości ze świata IT

Dzisiejszy dzień niesie ze sobą sporo nowości ze świata IT. Postaram się opisać kilka z nich.

Pierwszą, dosyć ważną dla Linuksa, jest sterownik USB 3.0, który znajdzie się oficjalnie w stabilnym wydaniu 2.6.31 jądra. To wydanie planowane jest na wrzesień bieżącego roku. Sterownik jest autorstwa firmy Intel, napisany przez Sarę Sharp. Urządzeń wykorzystujących nową specyfikację USB na rynku, jak na razie brak. Mimo wszystko Linux będzie gotowy!

Dalej, kilka nowości od Apple. Pierwszą z nich jest nadchodzący Snow Leopard. Chyba każdy czytelnik tego bloga wie czym Snow Leopard jest/będzie. Nowy system operacyjny Apple wnosi wiele usprawnień technologicznych jak na przykład: Grand Central Dispatch, OpenCL, czy też wsparcie dla Microsoft Exchange. Nie wyjaśniam czym są owe technologie. Można o nich poczytać na stronie apple. Wszystkie czynią nowego OS Xa jeszcze lepszym systemem operacyjnym na rynku. Dla wszystkich miłośników zmian wizualnych oficjalna tapeta z WWDC 2009.
Kolejną nowością jest iPhone OS 3.0, który niesie ze sobą ogromne zmiany. Kilka z nich:

  • Nagrywanie wideo

  • MMSy

  • Sterowanie głosem

  • Nowy, 3.2MPX aparat

  • Nowe aplikacje

  • Spotlight


i wiele innych. Również dostępne jest nowe SDK (Software Development Kit) dla iPhone OS 3.0.
Pojawił się też nowy iPhone. Z wyglądu się nie zmienił, za to w środku prawdziwy "diabeł". Teraz jest dwa razy szybszy od poprzednika.
Również Apple, tak wiem, sporo tych nowości od nich, wydało dzisiaj kolejną wersję przeglądarki, Safari 4. Dostępna jest dla Tigera, Leoparda i... Windows Xp, Vista. My, Linuksowcy, mamy Firefoksa, Operę, Konquerora... czego więcej nam trzeba? :D
Skoro już jestem przy temacie przeglądarek, to dziś również, Mozilla wydała Firefoksa 3.5.b99, kolejną wersję testową. Po niej powinno się ukazać RC i niedługo po tym, wersja stabilna, która planowana jest właśnie na czerwiec.

Wracamy do świata OpenSource. Dzisiaj pojawiła się 11 odsłona dystrybucji Fedora. Listę zmian i nowości można przeczytać na stronie domowej Fedory. Z niej również można pobrać obrazy ISO.
W końcu udało się opalić system Google Android na laptopie z możliwością wykorzystania wszystkich urządzeń w komputerze. Firma, która dokonała tego czynu, to Compal. Laptop z działającym Androidem został zaprezentowany na targach Computex. Poniżej film, który prezentuje działanie systemu.Programiści DigiKam wydali dzisiaj pierwszą betę wersji 1.0.0 swojego programu. Źródła do samodzielnej kompilacji pobrać można stąd.

No, koniec pisania niusów na dzisiaj. Myślę, że zainteresował Was ten tekst. :)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Takiego netbooka Androidowego, bym chętnie sobie obadał. Na coś takiego, lub podobnego ;), właśnie czekam. :>

Franek

LazzaR pisze...

iPhone OS 3.0?
Myślę, że miałeś na myśli iPhone 3GS. OS z aparatem 3.2 mpx? :P

© 2010 Tomasz Dudzik