sobota, 13 czerwca 2009

Amarok2 - zacznij przygodę z WilkiemTen mini poradnik przeprowadzi Was przez pierwsze kroki z Amarokiem. Pokaże, jak zaimportować kolekcję muzyki, używać radia Last.fm, czy też zarządzać widokiem kontekstowym.

Przede wszystkim musisz zainstalować Amaroka. Zrób to przez ulubionego menedżera pakietów. Poradnik oparty jest o wersję 2.1, która jest na dzień dzisiejszy (13.06.2009), najnowszą. Jeżeli masz już Amaroka, to zaczynamy.

1. Co, gdzie i jakGłówne okno Amaroka składa się z trzech części. Zaczynając od prawej: lista odtwarzania, widok kontekstowy, widok wybranej zakładki. Po lewej stronie pionowo umieszczone zostały zakładki, które dają dostęp do określonych funkcji. Kliknięcie na wybranej, spowoduje pokazanie się dostępnych opcji w kolumnie po lewej stronie okna. Kliknięcie na aktualnie widocznej zakładce spowoduje jej całkowite ukrycie.Mamy już rozeznanie w oknie Amaroka. Przechodzimy zatem dalej.

2. Budowanie kolekcjiPrzy pierwszym uruchomieniu Amarok pojawia się z otwartym oknem konfiguracji, które daje nam możliwość dostosowania odtwarzacza do naszych potrzeb. Domyślnie zaznaczonym modułem jest właśnie moduł konfiguracji kolekcji muzycznej. Wystarczy z drzewa katalogów wskazać folder ze zbiorem naszej muzyki. Warto zaznaczyć opcje przeszukuj katalogi rekurencyjnie oraz śledź zmiany w katalogach. Pierwsza z nich pozwoli na dodanie muzyki z podkatalogów, druga natomiast będzie śledzić zmiany w katalogach włączonych do kolekcji. Jeżeli w naszym katalogu pojawią się nowe pliki z muzyką, Amarok automatycznie doda je do naszej kolekcji. Można również zaimportować kolekcję z wcześniejszych wersji Amaroka, serii 1.x, bądź iTunes.


Po kliknięciu ok, Amarok rozpocznie importowanie utworów do bazy danych. Trwa to chwilę, zależnie od ilości utworów do zaimportowania. Po zakończeniu prac, po lewej stronie okna, w zakładce kolekcja pojawi się lista wykonawców. Kliknij na wybranym artyście, aby rozwinąć listę albumów. Klik na album spowoduje rozwinięcie listy utworów.3. Dodawanie kolekcji do listy odtwarzaniaTwoja kolekcja utworów jest już gotowa do odtworzenia. Po prawej stronie okna, jak już wiemy, ulokowana została lista odtwarzania. Możesz dodawać do niej całe albumy, bądź tylko utwory, danego wykonawcy. Za pewne zastanawiasz się jak tego dokonać? Już wyjaśniam. Amarok ma wbudowany intuicyjny interfejs przeciągnij i upuść. Wystarczy zaznaczyć pozycję w zakładce kolekcji i przeciągnąć ją wprost na listę odtwarzania. Podczas tej operacji zauważysz, że na środku okna Amaroka pojawi się menu, które daje dostęp do różnych funkcji. Między innymi upuszczenie danej pozycji na Dołącz do listy odtwarzania spowoduje dodanie przeciąganych utworów do naszej listy. Po najechaniu na więcej pojawia się druga strona, z jeszcze większą ilością funkcji. Na przykład upuszczenie pozycji z listy kolekcji w polu pobierz okładkę spowoduje pobranie okładki dla danego albumu. Aby wyjść z podmenu więcej wystarczy przesunąć kursor myszy poza obszar menu. Nasze utwory są gotowe do odtworzenia. Wystarczy kliknąć dwu krotnie na wybranym, bądź na przycisku Play po lewej stronie okna, aby z naszych głośników rozbrzmiała ulubiona muzyka.4. Menu kontekstoweNa środku głównego okna aplikacji umiejscowione zostało menu kontekstowe. Pozwala ono na wyświetlanie informacji o aktualnie odtwarzanym utworze. Można wyświetlić informacje o artyście z Wikipedii, czy też tekst piosenki. Wszystko to za pomocą apletów, które możemy swobodnie dodawać, usuwać, przesuwać. Aby dodać/usunąć aplet należy kliknąć na symbol klucza w prawym dolnym rogu menu kontekstowego. Spowoduje to pojawienie się znaku „+” oraz znaku „x”. Jak możemy się łatwo domyśleć, przycisk „+” służy do dodawania apletów, „x” natomiast do ich usuwania. Kliknięcie w „+” spowoduje pojawienie się listy dostępnych apletów. Klikamy na wybranym aplecie, aby dodać go do menu. Zmiana hierarchii apletów jest równie prosta. Na dole menu kontekstowego ulokowane są nazwy aktualnie dodanych apletów. Wystarczy złapać i przesunąć wybrany aplet. Po zakończeniu „zabawy” z apletami, klikamy ponownie w symbol klucza, aby zablokować możliwość ich przesuwania, dodawania czy usuwania. Dzięki nim, będziesz mógł poczytać o ulubionym artyście, zabawić się w małe karaoke, czy ocenić ulubiony utwór.5. Integracja z Last.fmCzas na coś, czego inne odtwarzacze spoza środowiska Linuksowego, jak Winamp, Windows Media Player, iTunes... mogą Amarokowi pozazdrościć. A mianowicie wbudowana integracja z serwisem muzycznym Last.fm. W tym punkcie opiszę, jak „poślubić” Amaroka z Last.fm.
Aby móc scrobblować utwory odtwarzane w Amaroku do serwisu Last.fm należy posiadać w nim konto. Aby się zarejestrować, przejdź na stronę. Jeżeli posiadasz już konto, otwórz okno konfiguracji Amaroka Ustawienia->konfiguracja: Amarok. Przejdź do modułu Usługi internetowe. Na liście dostępnych usług zobaczysz „Last.fm”. Kliknij w małym polu po lewej stronie, aby uaktywnić usługę. Kliknięcie w symbol klucza spowoduje pokazanie się okna z konfiguracją konta. Klikamy zatem w kluczyk. W nowym okienku wpisujemy nazwę użytkownika oraz hasło, takie jak przy rejestracji na stronie Last.fm. Zaznaczamy, o ile nie są domyślnie, opcje wyślij utwory oraz Pobierz podobnych wykonawców. Na dole tego okienka jest informacja o dołączeniu do grupy Amaroka w Last.fm. Możesz to zrobić teraz, klikając na odnośnik, albo później, jak bardziej polubisz Wilka. :) Można również wykonać test logowania, aby upewnić się, ze podane dane są prawidłowe i Amarok połączy się z serwisem.Jeżeli wszystkie czynności zostały wykonane klikamy ok. Zamykamy główne okno konfiguracji klikając na ok bądź zastosuj. Teraz klikamy na Internet, pionową zakładkę po lewej stronie okna. Z listy, która się pojawiła, wybieramy Last.fm. Powinniśmy ujrzeć takie oto okno:Konfiguracja integracji z serwisem Last.fm zakończona sukcesem.

Amarok pozwala również na integrację z innymi serwisami internetowymi. Na przykład ze sklepem Magnatune.com, gdzie możesz kupować muzykę, czy też z serwisem Librivox.org, gdzie możesz słuchać e-booków.
Amarok posiada również obsługę podcastów. Znajdziesz ją w zakładce Listy.
Opisałem podstawowe czynności związane z obsługą odtwarzacza Amarok.
Potraficie stworzyć własną kolekcję, dodawać utowry do listy odtwarzania i korzystać z menu kontekstowego.Odkrywanie reszty ekscytujących funkcji pozostawiam Wam, drodzy Czytelnicy. Dokonanie czegoś samodzielnie niesie ze sobą większą satysfakcje. Niech Wilk Wam gra!

12 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Jedyne co mi się w amaroku nie podoba to dwa paski: głośności i przewijania muzyki, a także czcionka użyta przy pokazywaniu procentowym głośności, przez to Amarok wywarł na mnie złą energię ;) Szczegół a jak wiele.

Tomasz Dudzik pisze...

Mnie też się to zbytnio nie podoba. Myślałem kiedyś nad takim centralnym wyświetlaczem na środku, coś jak iTunes. ładniej by wyglądało.

Anonimowy pisze...

A mnie ciekawi jak w amaroku odtwarzać audio cd. Da się? bo w 1.4 nie było problemów, a w 2.0 nie potrafię tego zrobić.

Tomasz Dudzik pisze...

Prace trwają nad tym. Jakiś eksperymentalny kod już jest. Pewnie włączą go do 2.2.

Anonimowy pisze...

Można prosić link do tapetki ze screena z konfiguracją Last.fm ?

Tomasz Dudzik pisze...

Odwiedź KDE SVN:

http://websvn.kde.org/trunk/KDE/kdebase/workspace/wallpapers/Aghi/contents/images/

Anonimowy pisze...

@Tomasz Dudzik
Dziękuję za odpowiedź.

Tomasz Dudzik pisze...

Nie ma za co :)

Anonimowy pisze...

Dokładnie, te paski są brzydkie ;) myślę że coś z tym zrobią w następnym wydaniu Wilka. Jeśli chodzi o kwestie użytkowe to amarok mi w 100 % wystarcza.

Marcin pisze...

Miszczu! Mi za pierona nie skrobluje amarok2 na last.fm. Weź no mi wytłumacz to jak Tobie się to udało.

Tomasz Dudzik pisze...

Wersja 2.1 działa normalnie. Podajesz login, hasło i włala :D

Marcin pisze...

Nie no domyśliłem się jak obadałem skrinszoty. Jakiś niepodobny do mojego i nawet spolszczony, więc tak se pomyślałem że czasem aktualizacja pomaga niż szkodzi. Pozdrawiam!

© 2010 Tomasz Dudzik