czwartek, 21 maja 2009

Instalacja Kubuntu Linux cz.1

UWAGA: wszystkie czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność. Autor artykułu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody.


W tym artykule postaram się przedstawić proces instalacji systemu operacyjnego Kubuntu Linux. W tej części zakładamy, że nasz dysk twardy nie został spartycjonowany i nie posiada zainstalowanego żadnego systemu operacyjnego. Kubuntu ma być jedynym systemem w naszym komputerze. Proces instalacji opisany został na podstawie najnowszej wersji Kubuntu 9.04. Obraz iso do wypalenia na płytę można pobrać za darmo z tej strony. Zaczynamy.

Co nam będzie potrzebne:

Płyta z systemem operacyjnym Kubuntu Linux;
Komputer klasy PC.

Wymagania systemowe:

Co najmniej 256mb pamięci RAM;
Dysk twardy o pojemności przynajmniej 4GB

Warto posiadać (niewymagane):

Stałe łącze internetowe

Proces instalacji:

Sam proces instalacji jest bardzo prosty i sprowadza się do kilku kliknięć myszką. Aby zainstalować Kubuntu należy uruchomić komputer z płyty CD. Udajemy się zatem do menu BIOS naszego komputera i w sekcji FIRST BOOT DEVICE ustawiamy CDROM. Jak to zrobić? Najczęściej podczas uruchamiania komputera należy wciskać klawisz DEL lub F2, co pozwoli uzyskać dostęp do menu BIOS. Jak poruszać się po tym menu znajdziesz w dokumentacji swojego komputera. Po wykonaniu tych czynności wkładamy naszą płytę z Kubuntu do stacji CDROM i restartujemy komputer sekwencją klawiszy CTRL ALT DEL. Po ponownym uruchomieniu komputera powita nas ekran startowy Kubuntu, który będzie prezentował się tak:
System poprosi nas o wybranie języka, w którym będzie się z nami komunikował. Wybieramy za pomocą strzałek w klawiaturze język polski. Dalej z menu wybieramy opcję Instalacja Kubuntu. Chwilę potrwa zanim system załaduje potrzebne pliki i uruchomi instalator. Gdy system będzie gotowy do pracy instalator pojawi się na ekranie.Wybieramy domyślnie zaproponowany przez system język polski i klikamy dalej. W następnym kroku wybrać należy strefę czasową. Jeżeli domyślne ustawienia to Europa/Warszawa, należy je zaakceptować i kliknąć dalej.Teraz system poprosi nas o wybranie układu klawiatury. Należy wybrać układ Poland. Można przetestować naszą klawiaturę w dolnym okienku po lewej stronie. Należałoby wpisać tam polskie znaki diakrytyczne takie jak ńąłęś itp. Jeżeli wszystkie wyświetlą się poprawnie klikamy dalej.Teraz zostanie uruchomiony program partycjonujący, który przygotuje nasz dysk twardy dla nowego systemu operacyjnego. Założyliśmy, że nasz dysk jest czysty i nie posiada zainstalowanego żadnego systemu. Zaznaczamy więc opcję Użycie całego dysku.Kilamy dalej. Teraz instalator poprosi o nasze dane. Należy podać Imię i Nazwisko(opcjonalnie), nazwę użytkownika oraz hasło. Przypominam, że hasło powinno posiadać co najmniej 8 znaków i być trudnym do odgadnięcia, a za razem łatwym do zapamiętania. Nie należy ustawiać hasła hasło, 12345678, password itp. Po wpisaniu imienia i nazwiska instalator zaproponuje nam nazwę użytkownika oraz nazwę komputera. Można je dowolnie zmienić. Nazwy nie mogą zawierać spacji.
Po wpisaniu danych poprawnie klikamy dalej. Teraz system pokaże zgromadzone dane.Należy kliknąć Zainstaluj w celu zainstalowania systemu. Można teraz spokojnie iść na kawę. Po zakończonej instalacji system poprosi o zrestartowanie komputera i wyjęcie płyty CD z napędu. Po ponownym uruchomieniu, nasz komputer będzie działał na najbardziej zaawansowanym systemie operacyjnym na świecie.

Życzę powodzenia i przyjemności z użytkowania Kubuntu.

7 komentarzy:

W. pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Podstavsky pisze...

No! To jest właśnie wzorowy blog! Oby więcej takich ludzi - jestem zaskoczony (pozytywnie oczywiście :) ) mnogością pojawiających się tu danych oraz sposobem prezentacji. Wszystkie pozytywne rzeczy biorą się z niczego innego jak z nieskończonych chęci...

PS: ależ niesamowity baner!!!!!

Gratulacje!

Tomasz Dudzik pisze...

Ależ dziękuję bardzo. Teraz mam wakacje, więc jakieś wpisy będą się pojawiać często.

PS. Gdyby nie Twoje dzieło, ten baner wyglądałby inaczej. Ten z posta jak i ten z bloga :D Dzięki jeszcze raz :D

Anonimowy pisze...

Ja rowniez bardzo cenie sobie ten blog :) Dziekuje za interesujace materialy.

Anonimowy pisze...

dobre, ale ciekawsze by było jak dla mnie jak to zainstalować mając już windowsa tak aby mozna było zrobic duyal-boot i zeby nie uszkodziś istniejącego windowsa

Anonimowy pisze...

a gdzie cz 2

Tomasz Dudzik pisze...

Zrobi się. Muszę się w końcu za nią zabrać. :p

© 2010 Tomasz Dudzik