sobota, 18 kwietnia 2009

Kilka nowości w KDE4

Przegląd kilku zmian w KDE4, które na pewno znajdą się w wersji 4.3.

Plasma


Pierwsza z nich jest Dashboard, który znamy z OSX. W przeciwieństwie do MacOSa możemy również dodawać Plazmoidy wprost na pulpit. Poniższy film prezentuje nową tablicę w akcji:Pobierz oryginalny plik(ogv)

Kolejną funkcją jest możliwość zintegrowania działań Plazmy z wirtualnymi pulpitami. Gdy taką opcję włączymy, będziemy mogli ustawić na każdym z pulpitów inną tapetę, motyw wyglądu Plazmy czy też mieć inne Plazmoidy. Pojawianie się kalendarza po kliknięciu na zegar jest teraz animowane. Plazmoidy, które pochodzą z mojej dzisiejszej kompilacji KDE również są animowane. Niestety nie wiem, czy to Kinetic, czy po prostu animacje Plazmy. Systray potrafi już grupować powiadomienia. Dostał nową ikonę powiadomień, która pokazuje ilość aktualnie wykonywanych prac. Po kliknięciu w DesktopToolbox, kiedy okna są widoczne, automatycznie się minimalizują. Ułatwia to dodawanie nowych Plazmoidów bez konieczności ręcznej minimalizacji wszystkich okien. Można samemu organizować otwarte okna na pasku zadań.

KWinTutaj, to poza usprawnieniami w działaniu chyba tylko jedna nowość. Animacja SlideBack, znana z Compiza, która chowa nieaktywne okno za to, które uaktywniamy. Do tego mała reorganizacja modułu w SystemSettings.

AmarokTeraz mogę powiedzieć, że Amarok mi się podoba. Zapamiętuje ustawienia layoutu, szybciej się uruchamia, wygląda ładniej, ma więcej możliwości konfiguracji listy odtwarzania, można, jak za pewne wiecie, ustawić nawet tak, aby wyglądała jak w Amaroku z serii 1.4.x. Również automatyczne przejście na aktualnie odtwarzany utwór działa. Tak więc Amarok dostaje ode mnie piątkę, ale bez plusika :D

DolphinTutaj również niewiele, ale zawsze coś. Podgląd plików audio/wideo działa już sprawnie. Nadal jednak nie da się ściągać ServiceMenu. Da się natomiast wybrać, które mają być pokazywane z tych dostępnych.

PodsumowanieJest jeszcze sporo drobnych niedociągnięć jak na przykład niedziałający przycisk 'zastosuj' w menu ustawień Plazmy czy też złe renderowanie svg w niektórych Plazmoidach. Mimo to, po zamrożeniu KDE, programiści będą mieli około 2 miesięcy na ich wyeliminowanie.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Czyli po prostu wiele usprawnień ułatwiających życie, bez rewolucji. Ciekawi mnie ten nowy protokół systemtray i jego działanie w praktyce.
Poza tym, jeśli po wyjściu 4.3 ktoś nadal będzie mówił, że 3.5 jest bardziej konfigurowalne, to można go już używać tylko za trolla.

Anonimowy pisze...

Tfu! Miało być *uważać* a nie używać.

Tomasz Dudzik pisze...

Co do traya to jest dosyć ciekawie zrobiony jeżeli chodzi o powiadomienia prac (kopiowanie itp), ale o powiadomienia związane z urządzeniami czy od samych aplikacji jeszcze się nie spotkałem. Moze za krótko używałem. Też jestem ciekaw jak to działa.

Piotr pisze...

Zdecydowanie powinni coś zrobić z powiadomieniami systemowymi.

Tomasz Dudzik pisze...

O jednym tylko marze: powiadomienia urządzeń takich jak kamery cyfrowe, drukarki, głośniki, bluetooth. Jak na razie to w KDE nie ma żadnych możliwości konfiguracji bluetootha, a kbluetooth4 albo się nie kompiluje albo nie wykrywa adaptera, albo, albo... Dzisiaj testowałem nowe Ubuntu. Od razu wykryło, że patyk od blue jest podpięty.

Barteqx pisze...

Odnoszę wrażenie że zabrali się do stabilizacji KDE - temu chyba nikt nie zaprzeczy, ze właśnie tego ono potrzebowało.

© 2010 Tomasz Dudzik