sobota, 18 października 2008

Aplikacje KDE4: AmaroK

AmaroK jest odtwarzaczem muzyki dla KDE. Potrafi obsłużyć prawie wszystkie
formaty audio. W swojej najnowszej wersji-beta2 nadaje się już do codziennego użytku. Niestety brakuje sporo funkcji znanych nam z serii 1.4.x.Wspomniałem już, że AmaroK to odtwarzacz muzyki. W 2.0 pojawiła się również obsługa wideo. Posłuży ona jednak do 'prostego' odtwarzania teledysków. Nie należy więc spodziewać się zaawansowanych opcji wideo.Nowy Wilk dostał całkiem odmieniony interfejs. Menu kontekstu wykorzystuje Plazme do wyświetlania informacji o utworach. Opcje takie jak:
-info o aktualnie odtwarzanym utworze;
-albumach aktualnie odtwarzanego wykonawcy;
-Wydarzenia Last.fm;
-strumień wideo, czy informacje pobrane z Wikipedii na temat wykonawcy wyświetlane są za pomocą appletów w widoku kontekstowym.AmaroK w wersji 2.0 będzie oferował tylko podstawową funkcjonalność. Nie jest ona jednak tak uboga jakby się wydawało. Z ważniejszych opcji można wymienić:
-tworzenie dynamicznych list odtwarzania;
-obsługa Podcastów;
-sklepy internetowe;
-obsługa Last.fm;
-automatyczna aktualizacja kolekcji
-automatyczne pobieranie okładek, czy też menadżer skryptów.


Jak na razie pozostaje nam czekać na oficjalne wydanie wersji 2.0. Miejmy nadzieję, że programiści zdążą z wydaniem do premiery KDE 4.2, która ma odbyć się z końcem stycznia 2009. AmaroK z dzisiejszej prezentacji uruchomiony był w Mandrivie 2009, gdzie nie udało mi się odtworzyć żadnego utowru. Nie wiem dlaczego. Na moim Slacku, gdzie testuje KDE4 Plazma odmówiła posłuszeństwa.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Na Kubuntu Amarok brta 2 działa bez problemu. Wkurza brak możliwości sortowania listy odtwarzania, ale wersja z svn ma już przepisaną całą listę od nowa, więc powinno działać.

Tomasz Dudzik pisze...

Chętnie bym wypróbował wersję z SVN, ale jak już napisałem nie śmiga mi Plazma. :/

Anonimowy pisze...

A próbowałeś Neona? To svn z nocnymi wersjami paczek Amaroka.

Tomasz Dudzik pisze...

Wątpie żeby mieli paczki dla Slackware :D

Anonimowy pisze...

Na pewno są dla Kubuntu i były plany dla openSUSE, ale dla Slackware? Wątpię. Kto by się męczył z paczkami dla Slackware. Przecież można sobie samemu skompilować :D

Poza tematem: jak ustawić opcję, żeby zamiast anonimowy występować pod nickiem? Nie mam konta na bloggerze ani openid.

Tomasz Dudzik pisze...

No własnie :d W sumie lubie w Slacku to, że mam 'wolną rękę'.

Zaznacz Nazwa/URL i wtedy możesz podać nick ;]

Macius pisze...

Powiem tak, z amarokiem 2.0 bedzie jak z kde 4.0 czyli czesc zostanie przy starym a czesc przejdzie na nowy, z tym ze nowe kde jest funkcjonalne jak stare, czasami mu czegos brakuje ale jesli tak jest to tylko mozliwosci konfiguracji a Amarok 2 na ten moment wogole mi nie odpowiada, denerwuje mnie czesc wydzielona na plasme po srodku ktorej nie mozna wylaczac w 1.4.9.1 mam ustawiona cala liste na srodku, (tytul, wykonawca, album, czas trwania) wyszukiwarka na gorze i na dole przyciski do nawigacji ktorych nie uzywam i pasek przewijania

© 2010 Tomasz Dudzik